Kwalifikacja oszustwa jako zachowania nieumyślnego

Pytanie klienta:

""Czy można zakwalifikować oszustwo jako zachowanie nieumyślne?""

Odpowiedź prawnika:

Strona podmiotowa przestępstwa oszustwa polega na umyślności. Działanie sprawcy motywowane jest osiągnięciem celu w postaci korzyści majątkowej. Wymagana jest więc szczególna postać zamiaru bezpośredniego kierunkowego (dolus directus coloratus). Tryb
ścigania przestępstwa oszustwa ma charakter publicznoskargowy a więc wystąpienie do Policji lub prokuratury z właściwym wnioskiem spowoduje obowiązek z ich strony podjęcia przewidzianych przez prawo kroków w tym, w końcowym rozrachunku, sporządzenia aktu oskarżenia przeciwko oszustowi. Podkreślić warto, że zawiadomienie o przestępstwie jest nie tylko Pana uprawnieniem, ale i obowiązkiem na co wskazuje bezpośredni art. 304 par. 1 Kodeksu postępowania karnego, gdyż każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Pamiętać jeszcze należy, że wypełnienie znamion czynu zabronionego nie przesądza jeszcze skazania, ze względu na to, że sąd zbada również kwestie winy oraz inne okoliczności, które w danej sprawie mogą je wykluczyć.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.