Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
Pytanie:
"Jakie limity wolne od podatku dla darowizn dotyczących osób z pierwszej grupy podatkowej obowiązywały w 1997 r. i w 2003 r.?"
Odpowiedź prawnika: Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zarówno w 1997 r., jak i w 2003 r. do I grupy podatkowej zaliczało się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Zakres osób zaliczonych do I grupy podatkowej jest taki sam również obecnie.
Zmieniła się natomiast kwota wolna od podatku (art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). W 1997 r. opodatkowaniu podlegało nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 6.100 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, natomiast w roku 2003 była to odpowiednio kwota 9.637 zł (tak jak obecnie).
Polecamy również zapoznanie się z następującymi tekstami dotyczącymi podatku od spadków i darowizn:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?