Legalizacja samowoli budowlanej

Pytanie:

"Organ nadzoru budowlanego zobowiązał mnie do dostarczenia dokumentacji wymaganej do legalizacji samowoli budowlanej. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane powinienem dostarczyć tę dokumentację w określonym terminie. Dokumentacji tej dostarczyć w terminie nie mogę, ponieważ uzyskanie jednej z opinii jest niemożliwe przed wyjaśnieniem treści obowiązującego, i niejasno sformułowanego przepisu (w sprawie wyjaśnienia treści tego przepisu zwróciłem się do Wojewody, który przepis wydał, ale to potrwa). Następnie zwróciłem się z prośbą do organu nadzoru budowlanego o przedłużenie terminu złożenia dokumentacji z powodu konieczności wyjaśnienia treści wątpliwego przepisu. Organ nadzoru budowlanego odpowiedział, że nie może terminu przesunąć, bo ustawa określa termin jednoznacznie. Znalazłem się w sytuacji, w której mimo najszczerszych chęci nie mogę spełnić wymagań ustawy i grozi mi wydanie decyzji nakazującej rozbiórkę oczyszczalni ścieków, której legalizacja byłaby możliwa, gdybym mógł spełnić warunek, którego spełnić nie mogę nie z własnej winy. Czy organ nadzoru budowlanego, poinformowany o przyczynach zwłoki w dostarczeniu dokumentów potrzebnych do legalizacji samowoli, ma prawo przedłużyć termin złożenia wniosku, czy też musi wydać nakaz rozbiórki? Czy jedynym rozwiązaniem jest zaczekać na wydanie nakazu rozbiórki i potem odwoływać się od tej decyzji?"

Odpowiedź prawnika: Legalizacja samowoli budowlanej

Zgodnie a art. 49 b Prawa Budowlanego, jeżeli ma być zalegalizowana samowola budowlana polegająca na budowaniu bądź wybudowaniu obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ to właściwy organ wstrzymuje postanowieniem - gdy budowa nie została zakończona - prowadzenie robót budowlanych oraz nakłada na inwestora obowiązek przedłożenia w terminie 30 dni:

1) dokumentów, o których mowa w art. 30 ust. 2 albo art. 30 ust. 2 i 3, albo art. 30 ust. 2 i 4 Prawa Budowlanego

2) projektu zagospodarowania działki lub terenu; 

3) zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. 

W przypadku niespełnienia tego obowiązku wydaje się decyzję nakazującą rozbiórkę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika