Legitymacja na przejazdy ulgowe

Pytanie:

Czy w sytuacji, gdy ucząca się córka podróżowała PKP na podstawie ulgowego biletu bez ważnej legitymacji szkolnej, konduktor ma prawo wypisać mandat karny? Czy wystarczy dopłata do biletu normalnego? Dodam, że córka nadal się uczy, a brak stempla w jej legitymacji wynikał z przeoczenienia. W konkretnej sytuacji córka proponowała dopłatę natomiat konduktor wypisał madat.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ważna legitymacja szkolna czy też studencka itp. jest dokumentem uprawniającym do przejazdu na podstawie biletu ulgowego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że konduktor postąpił prawidłowo, gdyż obiektywnie rzecz biorąc, córka nie posiadała przy sobie ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Karpol

17.7.2011 17:34:40

Re: Legitymacja na przejazdy ulgowe

No tak. Jak siedmiolatka nie ma legitymacji szkolnej to konduktor ma prawo uznac ja za emerytke. To tylko w Polsce jest mozliwe.

Anna

4.3.2011 21:13:59

Re: Legitymacja na przejazdy ulgowe

Dzis odebralam legitymacje szkolna ,i nie wiem czy moge korzystac z ulgi na bilety autobusowe i PKP ze znizka .Podjelam nauke w wieku 36 lat,czy nalezy mi sie znizka w Wojewodzki Zespole Szkol Policealnych im.MatkiTeresy z Kalkuty w Starogardzie Gdanskim.Czy na lezy mi sie jakas znizka.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.8.2017

  Legitymacje dla osób niepełnosprawnych w nowym wydaniu...

  Od 1 sierpnia legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane i wydawane na nowych zasadach. Z kolei z dniem 1 września wejdą w życie przepisy zmieniające wygląd wzoru legitymacji. Wydane (...)

 • 5.9.2018

  mLegitymacja na nowy rok szkolny

  Twoje dziecko ciągle zostawia legitymację w domu? Już niedługo ten problem odejdzie w zapomnienie. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi (...)

 • 30.10.2018

  Legitymacja szkolna w telefonie

  Wydanie mLegitymacji szkolnej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przewiduje podpisane 16 października br. przez Minister Annę Zalewską znowelizowane rozporządzenie MEN (...)

 • 23.10.2017

  Legitymacja osoby niepełnosprawnej a korzystanie z ulg i uprawnień

  Wkrótce rozpocznie się wydawanie legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności według nowych wzorów, w tym dla osób, które (...)

 • 16.12.2013

  Ulgi na przejazdy nauczycieli - zmiana w 2014 roku

  Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli otrzymają prawo do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym kolejowym i autobusowym, które dotychczas posiadali nauczyciele szkół podstawowych, (...)