Legitymacja na przejazdy ulgowe

Pytanie:

"Czy w sytuacji, gdy ucząca się córka podróżowała PKP na podstawie ulgowego biletu bez ważnej legitymacji szkolnej, konduktor ma prawo wypisać mandat karny? Czy wystarczy dopłata do biletu normalnego? Dodam, że córka nadal się uczy, a brak stempla w jej legitymacji wynikał z przeoczenienia. W konkretnej sytuacji córka proponowała dopłatę natomiat konduktor wypisał madat. "

Odpowiedź prawnika: Legitymacja na przejazdy ulgowe

Ważna legitymacja szkolna czy też studencka itp. jest dokumentem uprawniającym do przejazdu na podstawie biletu ulgowego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że konduktor postąpił prawidłowo, gdyż obiektywnie rzecz biorąc, córka nie posiadała przy sobie ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Karpol 2013-07-17 17:34:40

    No tak. Jak siedmiolatka nie ma legitymacji szkolnej to konduktor ma prawo uznac ja za emerytke. To tylko w Polsce jest mozliwe.

  • Anna 2013-03-04 21:13:59

    Dzis odebralam legitymacje szkolna ,i nie wiem czy moge korzystac z ulgi na bilety autobusowe i PKP ze znizka .Podjelam nauke w wieku 36 lat,czy nalezy mi sie znizka w Wojewodzki Zespole Szkol Policealnych im.MatkiTeresy z Kalkuty w Starogardzie Gdanskim.Czy na lezy mi sie jakas znizka.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika