Likwidacja sklepu i wypowiedzenie umowy
Pytanie:
"Moja siostra jest zatrudniona w prywatnej firmie jako kierownik sklepu. Pracodawca za każdym razem zatrudniał ją na czas określony. Ostatnia umowa została zawarta od 1-01-2003 r. do 30-09-2003 r. bez klauzuli możliwości rozwiązania umowy z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Z dniem 15-04-2003 r. otrzymała zawiadomienie, iż pracodawca rozwiązuje z nią umowę o pracę z dniem 30-04-2003 r. z powodu likwidacji sklepu, w którym pracuje (jeden z kilku sklepów, jakie posiada). Czy ma takie prawo? Czy powinien wypłacić ekwiwalent za miesiące od maja do września?"
Odpowiedź prawnika: Likwidacja sklepu i wypowiedzenie umowy
Umowa o pracę na czas określony, w której nie zawarto klauzuli dopuszczającej jej wcześniejsze rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem, może być wcześniej rozwiązana tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (at. 41[1] kp) albo w przypadku tzw. zwolnień grupowych. W analizowanym przypadku (likwidacja sklepu) zastosowanie znajduje ustawa z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Zgodnie z art. 5 ust. 5 tej ustawy umowy o pracę zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem, nawet wówczas, gdy umowy te nie przewidywały takiej możliwości. Pracodawca powinien wypłacić Pani/a siostrze wynagrodzenie za okres wypowiedzenie (za dwa tygodnie), a także odprawę, której wysokość zależy od okresu zatrudnienia. Siostra nie ma jednak roszczenia o wypłatę ekwiwalentu za pozostały okres umowy, gdyż wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę będzie skuteczne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?