Nakaz z dwóch weksli

Pytanie:

Wierzyciel ma dwa weksle podpisane przez dłużnika. Czy można dochodzić zapłaty w jednym pozwie w postępowaniu nakazowym? Czy są przeciwwskazania formalne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Regulacje k.p.c. nie statuują żadnych ograniczeń w przedmiocie ilości weksli, z tytułu których możliwe byłoby dochodzenie należności w ramach jednego postępowania nakazowego. Ponieważ dłużnikiem z obu papierów wartościowych jest w tym przypadku jedna osoba, brak podstaw do przyjęcia, że sąd odmówi wydania nakazu opiewającego na sumę wynikającą z dwóch dokumentów łącznie.

Wskazówką interpretacyjną w procesie internalizacji powyższych twierdzeń może być sytuacja, w której przedsiębiorca dochodzi od swego kontrahenta należności z nieuregulowanych faktur. Jak najbardziej dopuszczalne, a wręcz wskazane z  punktu widzenia ekonomii procesowej, jest powołanie się w pozwie na wszystkie dokumenty wraz z obliczeniem łącznej sumy zadłużenia.   

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.3.2015

  Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

  Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany (...)

 • 30.7.2013

  Jakie są sposoby realizacji weksla?

  Szybkie uzyskanie gotówki jest niezwykle ważne dla sprawnie działającego przedsiębiorcy. Niekiedy przynajmniej już samo zaspokojenie części wierzytelności jest zasadniczym czynnikiem pozwalającym (...)

 • 12.8.2016

  Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

  Jeśli dochodzisz od dłużnika roszczenia pieniężnego, to możesz liczyć na szybkie załatwienie sprawy w sądzie przez wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Niekiedy jednak nie będzie (...)

 • 17.12.2017

  Pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej

  Do 100 tys. zł i do 500 tys. złotych – na taką pożyczkę mogą liczyć podmioty ekonomii społecznej w ramach projektu „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz ekonomii społecznej”. (...)

 • 10.4.2017

  Uwolnić ptactwo

  Złagodzono ograniczenia związane z występowaniem grypy ptaków. Jakie organiczenia zniesiono? Od kiedy można wypuszczać ptactwo domowe?