Nakaz z dwóch weksli

Pytanie:

"Wierzyciel ma dwa weksle podpisane przez dłużnika. Czy można dochodzić zapłaty w jednym pozwie w postępowaniu nakazowym? Czy są przeciwwskazania formalne?"

Odpowiedź prawnika: Nakaz z dwóch weksli

Regulacje k.p.c. nie statuują żadnych ograniczeń w przedmiocie ilości weksli, z tytułu których możliwe byłoby dochodzenie należności w ramach jednego postępowania nakazowego. Ponieważ dłużnikiem z obu papierów wartościowych jest w tym przypadku jedna osoba, brak podstaw do przyjęcia, że sąd odmówi wydania nakazu opiewającego na sumę wynikającą z dwóch dokumentów łącznie.

Wskazówką interpretacyjną w procesie internalizacji powyższych twierdzeń może być sytuacja, w której przedsiębiorca dochodzi od swego kontrahenta należności z nieuregulowanych faktur. Jak najbardziej dopuszczalne, a wręcz wskazane z  punktu widzenia ekonomii procesowej, jest powołanie się w pozwie na wszystkie dokumenty wraz z obliczeniem łącznej sumy zadłużenia.   


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika