Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa o rachunkowości nakazuje wycenę należności nie rzadziej niż na dzień bilansowy, w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności (art. 28 ustawy o rachunkowości). Wierzyciel może żądać od dłużnika zapłaty odsetek za zwłokę w regulowaniu należności. Kwota należności według wartości nominalnej z dnia powstania należności może zostać, na podstawie noty odsetkowej, powiększona o należne odsetki za opóźnienie płatności i tak wykazana w księgach.
Nota odsetkowa jest dokumentem kierowanym na zewnątrz jednostki (nie jest dokumentem wewnętrznym), na podstawie którego dłużnik dokonuje zapłaty i zarachowania odsetek w określonej tam wysokości.
Nie mniej jednak, jeżeli podstawą zapłaty odsetek jest nakaz zapłaty, dłużnik ma niewielkie możliwości żądania od wierzyciela dodatkowych dokumentów potwierdzających konieczność zapłaty odsetek. Odmowa zapłaty odsetek czy kosztów procesu lub ewentualne żądania wystawienia noty odsetkowej mogą skończyć się skierowaniem przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego do komornika, co narazi dłużnika na dodatkowe niemałe koszty. Także w zależności od stosunków z danym dłużnikiem wierzyciel powinien zdecydować, czy wystawi notę odsetkową i poczeka na płatność od dłużnika na jej podstawie, czy też jego odpowiedzią na żądania dłużnika będzie wniosek egzekucyjny.