Nakaz zapłaty w sprawie odszkodowania

Pytanie klienta:

""Czy można uzyskać rozstrzygnięcie w postępowaniu nakazowym, przedkładając następujące dokumenty: 1) polisę ubezpieczeniową wraz z ogólnymi warunkami, 2) postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa z powodu nie wykrycia sprawcy kradzieży z włamaniem 3) listę skradzionego w wyniku włamania mienia, wraz z jego szacunkiem, złożoną policji po zdarzeniu, 4) opinię Biura Rzecznika Ubezpieczonych, uznającym stanowisko ubezpieczyciela za niewłaściwe, 5) odmowę ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania za zaistniałe i prawidłowo zgłoszone mu zdarzenie, motywowane argumentami nie mającymi odbicia w ogólnych warunkach. Czy postępowanie nakazowe nie wydłuża procedury uzyskiwania prawomocnego wyroku w sprawie o dodatkowy etap? Czy sprawa ustalenia konkretnej kwoty odszkodowania kwalifikuje się również do rozstrzygnięcia w postępowaniu nakazowym?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty (w postępowaniu nakazowym), jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione m.in.: 

  • dokumentem urzędowym, 
  • zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, 
  • wezwaniem dłużnika do zapłaty z pisemnym oświadczeniem o uznaniu długu, 
  • zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku.

Przedstawione w pytaniu dokumenty nie uzasadniają wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Ponadto celem postępowania nakazowego jest uzyskanie prawomocnego rozstrzygnięcia w sprawach, w których zasadność roszczenia oraz jego wysokość nie budzą wątpliwości, zaś w przedstawionej sprawie takie wątpliwości mogą mieć miejsce. 

Postępowanie nakazowe co do zasady nie wydłuża postępowania. Prawomocny nakaz zapłaty jest zrównany w mocy prawnej z prawomocnym wyrokiem. Wydanie nakazu zapłaty nie jest jednym z etapów prowadzących do wydania wyroku w sprawie. W sprawie, w której został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, wydawany jest wyrok wyłącznie w przypadku wniesienia przez stronę pozwaną zarzutów. Jeżeli strona pozwana nie wniesie zarzutów w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, nakaz zapłaty uprawomocnia się i stanowi tytuł egzekucyjny. Sprawa ustalenia kwoty odszkodowania nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu nakazowym. W postępowaniu tym sąd nie bada ani nie ustala wysokości dochodzonego roszczenia (odszkodowania). Taka czynność może zostać podjęta wyłącznie w zwykłym trybie procesowym, po przeprowadzeniu rozprawy.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.