Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty (w postępowaniu nakazowym), jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione m.in.:
-
dokumentem urzędowym,
-
zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
-
wezwaniem dłużnika do zapłaty z pisemnym oświadczeniem o uznaniu długu,
-
zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku.
Przedstawione w pytaniu dokumenty nie uzasadniają wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Ponadto celem postępowania nakazowego jest uzyskanie prawomocnego rozstrzygnięcia w sprawach, w których zasadność roszczenia oraz jego wysokość nie budzą wątpliwości, zaś w przedstawionej sprawie takie wątpliwości mogą mieć miejsce.
Postępowanie nakazowe co do zasady nie wydłuża postępowania. Prawomocny nakaz zapłaty jest zrównany w mocy prawnej z prawomocnym wyrokiem. Wydanie nakazu zapłaty nie jest jednym z etapów prowadzących do wydania wyroku w sprawie. W sprawie, w której został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, wydawany jest wyrok wyłącznie w przypadku wniesienia przez stronę pozwaną zarzutów. Jeżeli strona pozwana nie wniesie zarzutów w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, nakaz zapłaty uprawomocnia się i stanowi tytuł egzekucyjny. Sprawa ustalenia kwoty odszkodowania nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu nakazowym. W postępowaniu tym sąd nie bada ani nie ustala wysokości dochodzonego roszczenia (odszkodowania). Taka czynność może zostać podjęta wyłącznie w zwykłym trybie procesowym, po przeprowadzeniu rozprawy.