Nieaktualne adresy dłużników w czasie egzekucji

Pytanie:

"Dostałem od komornika wykaz moich dłużników wraz z ich adresami. Wysłałem pisma do nich z prośbą o ugodę, jednak listy wróciły z adnotacją że adresat wyprowadził się. Pytanie na jakiej podstawie w takim razie komornik przeprowadza egzekucję, jeśli nie zna adresów wierzycieli? Czy można wystąpić ze skargą na komornika? Być może tych firm już nie ma i z tego wynika, że komornik nie ma z nimi kontaktu. Czy nie mając kontaktu z wierzycielami komornik może przeprowadzać licytacje (jest wyznaczony termin II licytacji)?"

Odpowiedź prawnika: Nieaktualne adresy dłużników w czasie egzekucji

Zgodnie z art. 136 kpc strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu.

Na podstawie art. 13 kpc przepis ten stosuje się również do postępowania egzekucyjnego. Przy czym po zakończeniu postępowania przed sądem do czasu wszczęcia egzekucji obowiązek nie istnieje. Wiąże on dłużnika tylko w czasie trwania postępowania. Zakładając, że we wniosku o egzekucję podał Pan aktualne adresy dłużników, komornik nadal może skutecznie doręczać pisma dłużnikom na stare adresy. Może również przeprowadzać licytacje mimo braku kontaktu z dłużnikami (rozumiemy, że w treści pytania jest błąd – wierzyciele zamiast dłużnicy).

Pojawia się oczywiście pytanie na ile skutecznie komornik może w takim wypadku prowadzić egzekucję. Aby zorientować się w stanie sprawy warto skorzystać z art. 760 [1] kpc, zgodnie z którym na żądanie wierzyciela, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym lub tytułem egzekucyjnym, organ egzekucyjny, który prowadzi egzekucję lub który jest właściwy do jej prowadzenia według przepisów kodeksu, udzieli mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy.

Należy przy tym wskazać, że komornik nie ma obowiązku poszukiwania aktualnego adresu dłużników. Może jednak zostać mu zlecone za wynagrodzeniem, na mocy art. 797 [1] kpc, poszukiwanie majątku dłużnika i naszym zdaniem pośrednio, np. poprzez poszukiwanie ruchomości, odnalezienie aktualnych adresów miejsc zamieszkania. Również wierzyciel może takie informacje zdobyć z ewidencji ludności lub Centralnego Biura Adresowego MSWiA, przedkładając tytuł wykonawczy świadczący o jego interesie prawnym w otrzymaniu tych danych. 

Skarga na czynności komornika


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika