Nieumyślne spowodowanie pożaru

Pytanie:

"Moja dziewczyna została oskarżona o spowodowanie pożaru poprzez umieszczenie ręcznika na piecu elektrycznym. Ręcznik zajął się ogniem. Użyczający mieszkanie (bez umowy) nie poinstruował jej, że tego robić nie należy, oraz nie zwrócił nigdy uwagi, chociaż widział suszące się rzeczy wiele razy. Instrukcja obsługi pieca nie była dostępna dla oskarżonej. Czy taka osoba nadal może być oskarżona za nieumyślne spowodowanie pożaru?"

Odpowiedź prawnika: Nieumyślne spowodowanie pożaru

Nieumyślność polega na tym, iż sprawca nie mając zamiaru popełnienia przestępstwa, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.

Chodzi tu zatem o niezachowanie pewnych reguł ostrożności, które sprawca powinien zachować. Poziom wymagań ostrożnego zachowania zależy od tego, jak zachowałby się "wzorowy obywatel" w podobnej sytuacji (przy czym przez sytuację należy też rozumieć poziom wykształcenia, zawód, doświadczenie życiowe itd.).

W opisanej sytuacji nie jest zatem wykluczone oskarżenie i skazanie za nieumyślne spowodowanie pożaru. Sąd może bowiem dojść do wniosku, iż rozsądna, rozważna osoba w sytuacji Pana dziewczyny nie umieszczałaby ręcznika na piecu elektrycznym, nawet jeśli nie miała dostępu do instrukcji. Zachowania takich reguł ostrożności można bowiem wymagać od każdej osoby dorosłej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika