Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur
Pytanie:
"Jak technicznie załatwia się sprawę wystąpienia z żądaniem zapłaty wynagrodzenia na podstawie art. 639 lub 640 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa została zawarta między przedsiębiorcami? Czy istnieje wówczas obowiązek wystawienia faktury VAT, czy też wystarczy pisemne wezwanie do zapłaty z wymienieniem kwoty? Chodzi mi o kwestię podatkową. Za fakturę trzeba zapłacić podatki, a jeśli druga strona nie zechce zapłacić, zacznie się długotrwały spór. Jeżeli trzeba wystawiać fakturę, to ciekawi mnie również kwestia, co się z nią dzieje, jeżeli sąd zakwestionowałby zasadność jej wystawienia - czy istnieje możliwość skorygowania deklaracji wstecz, nawet jeśli wydanie prawomocnego orzeczenia przesunęłoby się na kolejny rok podatkowy?"
Odpowiedź prawnika: Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur
Zasady wystawiania faktur VAT określają przepisy o podatku od towarów i usług, w szczególności rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Co do zasady, zgodnie z § 13 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Artykuły 639 i 640 Kodeksu cywilnego regulują obowiązki i uprawnienia stron umowy o dzieło w sytuacji, gdy z przyczyn dotyczących zamawiającego nie doszło do wykonania dzieła. W takiej sytuacji nie doszło zatem do wydania towaru lub wykonania usługi, w związku z czym nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT, a jej wystawienie oznaczałoby udokumentowanie sprzedaży, której nie było.
Również dla celów dochodzenia ewentualnego odszkodowania nie jest konieczne wystawienie faktury VAT. Roszczenie można udowadniać w szczególności innymi dokumentami (przykładowo umową, wezwaniem do zapłaty).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?