Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasady wystawiania faktur VAT określają przepisy o podatku od towarów i usług, w szczególności rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Co do zasady, zgodnie z § 13 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Artykuły 639 i 640 Kodeksu cywilnego regulują obowiązki i uprawnienia stron umowy o dzieło w sytuacji, gdy z przyczyn dotyczących zamawiającego nie doszło do wykonania dzieła. W takiej sytuacji nie doszło zatem do wydania towaru lub wykonania usługi, w związku z czym nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT, a jej wystawienie oznaczałoby udokumentowanie sprzedaży, której nie było.
Również dla celów dochodzenia ewentualnego odszkodowania nie jest konieczne wystawienie faktury VAT. Roszczenie można udowadniać w szczególności innymi dokumentami (przykładowo umową, wezwaniem do zapłaty).