Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Co do zasady obecność oskarżyciela posiłkowego na rozprawie głównej nie jest obowiązkowa. Oskarżyciel posiłkowy jest uprawniony do wzięcia w niej udziału i powinien być zawiadomiony o jej czasie i miejscu. Rozprawy nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a brak dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności, chyba że ustawa stanowi inaczej. W razie niestawiennictwa strony, obrońcy lub pełnomocnika, których stawiennictwo jest obowiązkowe, czynności procesowej nie przeprowadza się, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Jeśli więc Pana obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa, może Pan usprawiedliwić swoją nieobecność względami rodzinnymi i wnieść o nieprzeprowadzanie rozprawy pod Pana nieobecność. Tylko nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.
Orzeczenie (np. postanowienie) jest prawomocne wówczas, gdy nie jest ono zaskarżalne w drodze zwyczajnych środków zaskarżenia. Jeżeli zatem sąd wydał postanowienie, na które zgodnie z przepisami ustawy, nie przysługuje zażalenie, to postanowienie takie jest od razu prawomocne.