Obecność oskarżyciela posiłkowego na rozprawie

Pytanie:

"Sąd pomimo niestawiennictwa oskarżonego (wezwanego prawidłowo, który nie stawił się bez uzasadnienia - stawiennictwo było obowiązkowe) wydał postanowienie o kontynuowaniu rozprawy. Czy wydając to postanowienie Sąd mógł stwierdzić, iż w momencie ogłoszenia jest ono prawomocne? Jest podobna sytuacja, ja jako oskarżyciel posiłkowy nie mogę się stawić na kolejnej rozprawie (muszę wyjechać z ważnych powodów rodzinnych). Dodatkowo nadmieniam, że nie jestem wezwany w charakterze świadka, bo już złożyłem wyjaśnienia. Czy Sąd może na mnie nałożyć karę, w sytuacji, w której niestawiennictwo oskarżonego pomija całkowicie? Nadmieniam, że sędzia jest stronnicza wobec mnie i złożyłem wniosek o jej wyłączenie."

Odpowiedź prawnika: Obecność oskarżyciela posiłkowego na rozprawie

Co do zasady obecność oskarżyciela posiłkowego na rozprawie głównej nie jest obowiązkowa. Oskarżyciel posiłkowy jest uprawniony do wzięcia w niej udziału i powinien być zawiadomiony o jej czasie i miejscu. Rozprawy nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a brak dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności, chyba że ustawa stanowi inaczej. W razie niestawiennictwa strony, obrońcy lub pełnomocnika, których stawiennictwo jest obowiązkowe, czynności procesowej nie przeprowadza się, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Jeśli więc Pana obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa, może Pan usprawiedliwić swoją nieobecność względami rodzinnymi i wnieść o nieprzeprowadzanie rozprawy pod Pana nieobecność. Tylko nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Orzeczenie (np. postanowienie) jest prawomocne wówczas, gdy nie jest ono zaskarżalne w drodze zwyczajnych środków zaskarżenia. Jeżeli zatem sąd wydał postanowienie, na które zgodnie z przepisami ustawy, nie przysługuje zażalenie, to postanowienie takie jest od razu prawomocne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika