Brak obowiązku składania deklaracji PIT i CIT

Pytanie:

"W Urzędzie Skarbowym dowiedziałem się, iż nie ma potrzeby składania deklaracji CIT-2, PIT-5, PIT-4. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji CIT-2, PIT-5, PIT-4 nie zależnie od dochodu lub straty? "

Odpowiedź prawnika: Brak obowiązku składania deklaracji PIT i CIT

Nowelizacje ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) wprowadziły zupełnie nową regulację, a mianowicie podatnicy nie mają już od 1 stycznia br. obowiązku składania comiesięcznie deklaracji dla podatków dochodowych, tj.: PIT-5, PIT-5L, PIT-4 oraz CIT-2.

Z dotychczas obowiązujących przepisów ustaw ustawodawca uchylił zapisy, które stanowiły, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustawowego wzoru. Obecnie obowiązujące przepisy obligują podatnika jedynie do wpłaty samej zaliczki na podatek bez składania deklaracji. Wskazana regulacja ma zastosowanie niezależnie od tego, czy podatnik poniósł stratę, czy też osiągnął dochód. Od 1 stycznia 2007 r. podatnicy nie mają już obowiązku składania deklaracji powyżej wskazanych. Nowe uregulowania wynikają z art. 38 ust. 1 do 1b, art. 42 ust. 1 do 2a, art. 42 e ust. 1, 4 do 6 oraz art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 25 ust. 1 do 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji oznacza to, że podatnik ma obowiązek comiesięcznie zaksięgować dokumenty, obliczyć należny podatek za dany okres oraz wpłacić należną zaliczkę do urzędu skarbowego.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika