Obwieszczenia o licytacjach komorniczych

Pytanie:

Na stronie prowadzonej przez Krajową Radę Komorniczą znaleźć można obwieszczenia o licytacjach. Telefonicznie dowiedziałem się, że komornicy mają obowiązek umieszczać tam informacje o licytacji nieruchomości. Pozostałe obwieszczenia umieszczają dobrowolnie. Czy jest jakiś przepis, który reguluje tą kwestię?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestie ogłaszania o licytacjach nieruchomości na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej reguluje art. 955 § 1 k.p.c. Kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 955. § 1. Obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. 

Przepisy o egzekucji z nieruchomości mają zastosowanie do egzekucji także z innych praw majątkowych – np. egzekucji ze statków morskich – zob. art. 1014, 1018 i 1019 k.p.c.:

Art. 1014. Do egzekucji ze statków morskich wpisanych do rejestru okrętowego stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości ze zmianami wskazanymi w artykułach poniższych.

Art. 1018. Ogłoszenie o wszczęciu egzekucji komornik wywiesi w budynku sądowym i umieści je w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. 

Art. 1019. Obwieszczenie o licytacji należy przynajmniej na dwa tygodnie przed licytacją wywiesić w budynku sądowym oraz ogłosić w dzienniku poczytnym w danej miejscowości, a także na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, jak również przesłać terenowym organom administracji morskiej właściwym dla portu, w którym statek się znajduje, oraz dla portu macierzystego statku w celu wywieszenia w tych portach. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: