Ochrona posiadania

Pytanie:

"Jestem właścicielem działki. Po jej kupnie okazało się, że jej część zajmuje bezprawnie sąsiad. W jaki sposób mogę odzyskać należącą do mnie część działki (jakie roszczenie cywilne, jakie przepisy to normują)? Czy jeśli sąsiad jest tylko posiadaczem działki, a właścicielem jest kto inny, zmienia to postać rzeczy - od kogo dochodzić swoich praw? Jak jest z egzekucją takiego korzystnego dla mnie wyroku - czy wystarczy udanie się do komornika, czy trzeba zakładać nową sprawę sądową o wydanie tego kawałka ziemi?"

Odpowiedź prawnika: Ochrona posiadania

Opisana w pytaniu sytuacja to typowy przykład, w którym może Pan skorzystać z tzw. roszczenia posesoryjnego. Roszczenie takie przysługuje posiadaczowi nieruchomośći (będąc właścicielem jest Pan równocześnie jej posiadaczem) przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło. Jest to roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń (takim naruszeniem jest tu wspomanien przez Pana zajmowanie części Pana nieruchomości). Może Pan z niego skorzystać w ciągu roku od chwili naruszenia, gdyż po tej dacie roszczenie to wygasa. Podstawą prawną roszczenia posesoryjnego jest art. 344 kodeksu cywilnego. Ochrona posiadania realizowana jest w drodze sądowej poprzez wniesienie skargi posesoryjnej. Jeżeli sąd uwzględni powództwo o przywrócenie stanu posiadania, to obowiązkowo określa także sposób jego przywrócenia, to jest do zamieszcza w wyroku dyspozycje, których wykonanie do tego doprowadzi; niezamieszczenie ich nie upoważnia komornika do odmowy wszczęcia przeciwko dłużnikowi egzekucji. Takie orzczenie sądu stanowić będzie tytuł egzekucyjny, który po nadaniu mu klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym i zarazem (razem z wnioskiem o wszczęcie egzekucji) podstawą do wszczęcia egzekucji. Nie jest konieczne więc wszczynanie nowej sprawy, ale po uzyskaniu kaluzuli wykonalności tytułu egzekucyjnego złożenie do komornika wniosku o wszczęcie egzekucji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika