Oddalenie dowodu przez prokuratora
Pytanie:
"W naszej firmie miał miejsce wypadek śmiertelny. Wędzarz wszedł do pracującej komory wędzarniczej, w której zamknęły się drzwi, a brak rygla bezpieczeństwa uniemożliwił mu otwarcie drzwi od wewnątrz. W komorze przebywał ok 1,5 godziny i poniósł śmierć na miejscu. Prokuratura oskarżyła specjalistę BHP z art. 220 kk i 155 kk, a kierownika zmiany i prezesa firmy z art.155 kk. Wersja przyjęta przez prokuraturę wydaje się mało prawdopodobna, ponieważ wejście do pracowni komory jest niemożliwe, panuje tam temperatura 70 stopni, jest dym i para, dlatego przypuszczam, że ktoś mógł przypadkowo włączyć komorę. Prosiłem o przeprowadzenie wizji lokalnej, ale prokurator odmówiła. Czy mogła tak zrobić? Podobno nic to nie wniesie do sprawy."
Odpowiedź prawnika: Oddalenie dowodu przez prokuratora
Ogólne kwestie dotyczące przeprowadzania dowodów w postępowaniu karnym regulują przepisy rozdziału 19 kodeksu postępowania karnego. Art. 170 § 1 kpk pozwala organowi procesowemu (a więc np. prokuratorowi) na oddalenie wniosku dowodowego strony w przypadkach ściśle w tym przepisie wskazanych. Oddalenie wniosku dowodowego może mieć miejsce tylko w razie zaistnienia ustawowego powodu oddalenia (wyrok Sądu Najwyższego, z dnia 26 września 2000 r., V KKN 196/98).
Zgodnie z powołanym przepisem oddalenie wniosku dowodowego strony jest możliwe, jeżeli
- przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne,
- okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy,
- dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności,
- dowodu nie da się przeprowadzić,
- wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania.
Szczególną uwagę warto zwrócić na pkt. 2 powyższego wyliczenia, który pozwala na oddalenie wniosku dowodowego z powodu jego "nieprzydatności" dla rozstrzygnięcia sprawy. W oparciu o ten przepis prokurator mogła oddalić wniosek dowodowy jeśli uznała, że okoliczności, które mają być udowodnione w drodze wizji lokalnej nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy.
Warto jednak podkreślić, że powoływana powyżej podstawa oddalenia wniosku dowodowego strony powinna, zgodnie ze wskazaniami Sądu Najwyższego być stosowana z dużą ostrożnością (wyrok SN z dnia 5 marca 1979 r., II KR 30/79). Dalej, zdaniem SN stosowanie tej podstawy oddalenia należy stosować "wyłącznie w wyjątkowych wypadkach, pozwalających przyjąć bez żadnych wątpliwości, że teza dowodowa dotyczy okoliczności całkowicie ubocznej i nie mającej żadnego związku z czynem oskarżonego, a więc pozbawionej - w konsekwencji - wpływu na treść rozstrzygnięcia" (wyrok SN z dnia 20 lutego 2002 r. V KKN 566/99, podobnie stwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 22 maja 2002 r. II AKa 132/2002).
Jak rozumiemy z przedstawionego stanu faktycznego postępowanie ciągle jest w fazie przygotowawczej. W tej sytuacji strony tego postępowania mogą ponownie wnioskować o przeprowadzenie określonego dowodu, tak przez prokuratora (jeśli pozwala na to stan sprawy) jak i przez sąd. Oddalenie bowiem wniosku dowodowego nie stoi na przeszkodzie późniejszemu dopuszczeniu dowodu, chociażby nie ujawniły się nowe okoliczności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?