Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Pytanie:

"O ile mogę zmniejszać odległość domu od granicy działki (4 metry) - balkony, okapy i schody?"

Odpowiedź prawnika: Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Odległość 4 metrów od granicy sąsiedniej działki mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego znajdującego się w ścianie domu lub w połaci dachowej zwróconej w stronę tej granicy albo od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.

Co do innych elementów budynku, to zasady są następujące: okapy i gzymsy nie mogą zmniejszać wymaganej odległości 4 metrów od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,8 m.  Odległość od krawędzi tych elementów musi więc wynosić przynajmniej 3,2 m. jest to oczywiście odległość liczona w poziomie od krawędzi elementu, który leży najbliżej granicy. Natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy nie mogą pomniejszać wymaganej odległości o więcej niż 1,3 m. W tym wypadku odległość od nich do granicy wynosić powinna minimum 2,7m.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin 2022-11-14 18:33:37

    Czy minimalna odległość rampy prowadzącej do budynku, 2,7m od granicy, jest nadal aktualna?

  • Andrzej 2015-11-11 22:22:39

    witam, chciałem się dowiedzieć jeśli mówimy o odległości 1,7m tarasu od granicy z działką sąsiednią, to jakiego typu ta sąsiednia działka musi być. Czy jeśli jest to np droga dojazdowa do kilku działek, to czy można zrobić taras w granicy działki? Czy obojętnie jakiego typu działka sąsiednia jest, to odległość 1,7m jest nieprzekraczalna? Pozdrawiam,


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika