e-prawnik.pl Porady prawne

Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Pytanie:

O ile mogę zmniejszać odległość domu od granicy działki (4 metry) - balkony, okapy i schody?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

10.7.2005

Odległość 4 metrów od granicy sąsiedniej działki mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego znajdującego się w ścianie domu lub w połaci dachowej zwróconej w stronę tej granicy albo od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.

Co do innych elementów budynku, to zasady są następujące: okapy i gzymsy nie mogą zmniejszać wymaganej odległości 4 metrów od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,8 m.  Odległość od krawędzi tych elementów musi więc wynosić przynajmniej 3,2 m. jest to oczywiście odległość liczona w poziomie od krawędzi elementu, który leży najbliżej granicy. Natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy nie mogą pomniejszać wymaganej odległości o więcej niż 1,3 m. W tym wypadku odległość od nich do granicy wynosić powinna minimum 2,7m.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Marcin

14.11.2020 18:33:37

Re: Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Czy minimalna odległość rampy prowadzącej do budynku, 2,7m od granicy, jest nadal aktualna?

Re: Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

Andrzej

11.11.2013 22:22:39

Re: Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

witam, chciałem się dowiedzieć jeśli mówimy o odległości 1,7m tarasu od granicy z działką sąsiednią, to jakiego typu ta sąsiednia działka musi być. Czy jeśli jest to np droga dojazdowa do kilku działek, to czy można zrobić taras w granicy działki? Czy obojętnie jakiego typu działka sąsiednia jest, to odległość 1,7m jest nieprzekraczalna? Pozdrawiam,

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ