Odległość budynku od linii energetycznej

Pytanie:

"Działka o powierzchni 30 arów leży w obrębie zabudowy zagrodowej bezpośrednio przy drodze, wzdłuż której położona jest wieś. Właściciel ma zamiar wystąpić o wydanie warunków zabudowy na tę działkę. Według przepisów zabudowa taka powinna stylem i charakterem nawiązywać do już istniejącej w okolicy, a dom mieszkalny powinien zostać usytuowany w linii tejże, już istniejącej, zabudowy. Jednakże dokładnie w linii już istniejącej zabudowy stoją dwa słupy energetyczne, w tym jeden ze stacją transformatorową. Czy w tej sytuacji będzie możliwe wybudowanie domu w jakiejkolwiek innej części działki, z zachowaniem pozostałych warunków? "

Odpowiedź prawnika: Odległość budynku od linii energetycznej

Niestety nie ma regulacji prawnych określających odległość usytuowania budynku od linii energetycznych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje natomiast na Polskie Normy jako regulację do której należy się odwoływać ustalając usytuowanie takich budynków. Zgodnie z załącznikiem Nr 1 powyższego rozporządzenia m. in. Polska Norma o numerze PN-76/E-05125 reguluje zagadnienie elektroenergetycznych i sygnalizacyjnych linii kablowych. Dlatego też określenie odległość od linii energetycznych w jakiej można usytuować budynek powinna zostać ustalona indywidualnie przez architekta na podstawie zarówno wizji lokalnej w miejscu planowanej budowy jak i obliczeń wykonanych na podstawie Polskich Norm.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika