Odległość szamba od granicy
Pytanie:
"W jakiej odległości od granicy działki może być postawiony parnik, wybudowane szambo, wybudowany gnojowiec, kompostownik?"
Odpowiedź prawnika: Odległość szamba od granicy
Określone w pytaniu urządzenia traktowane są w rozumieniu prawa budowlanego jako obiekty budowlane. Konsekwencją zaszeregowania tych urządzeń do obiektów budowlanych jest to, iż muszą one spełniać określone przepisami warunki techniczne. Nie omawiając w sposób dokładny wszystkich kwestii związanych z lokalizacją na działce kompostowników, parników, czy też szamb trzeba jedynie podkreślić, iż dla ich zainstalowania w niektórych przypadkach wystarczy dokonać tylko zgłoszenia do właściwego terenowo organu administracji (kompostownik), a w innych przypadkach należy uzyskać pozwolenie budowlane (szambo). Usytuowanie wspomnianych obiektów budowlanych powinno być zgodne z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z decyzją o zabudowie. Obowiązujące przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać wspomniane na wstępie obiekty budowlane określają minimalne odległości między innymi od granicy nieruchomości sąsiednich.
Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych - 15 m,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 7,5 m.
W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości urządzeń sanitarno-gospodarczych, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m.
Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 - 30 m,
2) od granicy działki sąsiedniej - 7,5 m,
3) od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 10 m.
Regulacje powyższe znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r. Nr 75 Poz. 690 z późn. zm.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?