Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
"Uchylenie się od odpowiedzi na pytanie nie jest równoznaczne z odmową zeznań. Świadek zwolniony jest tylko z odpowiedzi na pytanie. Przewodniczący składu sądzącego będzie mógł ustalić na podstawie wstępnego zapoznania się ze sprawą, czy taki przypadek zachodzi. Jeżeli tak, to powinien pouczyć świadka, że na skierowane do niego pytanie może nie odpowiadać. Według orzecznictwa SN świadek nie ma obowiązku wyjaśnienia, dlaczego odmawia odpowiedzi" (tak: F. Prusak, Komentarz do kodeksu postępowania karnego, Wydawnictwo Prawnicze, wyd. I, Warszawa 1999 r.)
Zaznaczamy również, iż świadek wezwany do złożenia zeznań, ma obowiązek stawić się w danym dniu, we wskazanym miejscu, o wskazanej godzinie w wezwaniu. Obowiązek niniejszy musi zostać dochowany pod rygorem kary pieniężnej i przymusowego doprowadzenia. W związku z powyższym, fakt iż Pańska narzeczona nie stawiła się na Policji w celu przesłuchania w roli świadka, nie jest jednoznaczny z przekazaniem sprawy do sądu grodzkiego. Narzeczona prawdopodobnie dostanie kolejne wezwanie, na które będzie musiała się stawić, jeśli również wtedy nie dochowa przedmiotowego obowiązku, zostanie na nią nałożona kara pieniężna i może zostać doprowadzona do miejsca wskazanego w wezwaniu.
Okoliczność odmowy odpowiedzi narzeczonej na pytania, na podstawie art. 183 kpk, nie będzie skutkowała odpowiedzialnością karną w stosunku do jej osoby. Sąd lub inne organy procesowe nie mogą stawiać świadka w położeniu przymusowym, w którym byłby zmuszony kłamać lub mówić prawdę, narażając siebie lub osobę najbliższą na odpowiedzialność karną.
Jednakże powyższe fakty nie zwalniają Pana od odpowiedzialności karnej, ani nie są jednoznaczne z tym, że Pańska wina nie zostanie udowodniona.