Odpis testamentu

Pytanie:

"Proszę o podanie podstawy prawnej do ubiegania się na etapie sądowym o kopię oryginału testamentu z podpisem testatora. Dodam, iż chodzi o podejrzenie podszycia się przy sporządzaniu testamentu pod mojego ojca. Czy jest możliwe przeprowadzenie badania grafologicznego w razie bardzo wyraźnie widocznych rozbieżności w porównaniu podpisu z treści testamentu z posiadanymi podpisami mojego ojca złożonymi na różnych dokumentach?"

Odpowiedź prawnika: Odpis testamentu

Art. 653 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, iż testament wraz z protokołem otwarcia i ogłoszenia przechowuje się w sądzie spadku (sądzie, przed którym toczy się postępowanie spadkowe). Dostęp do kopii (odpisu) testamentu przez uczestnika postępowania spadkowego (uczestnikiem jest zaś de facto każda osoba zainteresowana rozstrzygnięciem sprawy, jeśli zgłosi sądowi chęć udziału w sprawie) może być urzeczywistniony żądaniem odpisu z dokumentu znajdującym się w aktach sprawy. Stosownie do treści art 525 kpc, akta sprawy dostępne są dla uczestników postępowania oraz za zezwoleniem przewodniczącego dla każdego, kto potrzebę przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi. Na tych samych zasadach dopuszczalne jest sporządzanie i otrzymywanie odpisów i wyciągów z akt.

W tym celu muszą Państwo ustalić numer karty, jakiemu przyporządkowany jest testament w aktach sprawy, innymi słowy niezbędne będzie zapoznanie się z aktami sprawy w sekretariacie sądu rozpoznającego sprawę). Po ustaleniu numeru karty winni Państwo złożyć w sądzie wniosek o wydanie odpisu dokumentu znajdującego się w aktach sprawy, wskazując w jego treści oznaczenie sądu, sygnaturę sprawy, oznaczenie stron oraz treść żądania. Wniosek ten winien być należycie opłacony. W myśl paragrafu 1 ust. 1a Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 15 listopada 1996 r. w sprawie wysokości opłat kancelaryjnych w sprawach cywilnych, za kserokopie dokumentów z akt sprawy wydawane na wniosek na podstawie odrębnych przepisów (patrz art. 525 kpc) pobiera się opłatę kancelaryjną w kwocie 1 zł za każdą stronicę wydanej kserokopii. Opłata winna być uiszczona w znakach opłaty sądowej lub w kasie właściwego sądu.

Gdy zaś chodzi o drugie pytanie, w sytuacji, gdy podpis spadkodawcy złożony pod treścią testamentu budzi uzasadnione podejrzenie co do jego autentycznego charakteru, w szczególności w zestawieniu z innymi dokumentami podpisanymi przez spadkodawcę, możliwe jest złożenie wniosku w toku postępowania o powołanie biegłego grafologa w celu zbadania autentyczności podpisu. Strona (uczestnik), który wnioskuje o powołanie dowodu z opinii biegłego – przeprowadzenie ekspertyzy, obowiązany jest jednak wpłacić zaliczkę na pokrycie kosztów sporządzenia takiej opinii.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika