Odpowiedzialność biegłego za fałszywe zeznania

Pytanie klienta:

""Do kogo można wnieść skargę o wszczęcie postępowania przeciwko biegłemu sądowemu gdy faktem jest, że świadomie poświadczył nieprawdę. A to, spowodowało wydanie przez sąd niekorzystnego wyroku. Wyrok nie podlega kasacji przez SN. ""

Odpowiedź prawnika:

Biegły składa przyrzeczenie o treści: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki biegłego wykonam z całą sumiennością i bezstronnością”. Przed przesłuchaniem biegłego sąd informuje go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Zgodnie z art. 233 kodeksu karnego ten kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 4 tego artykułu stanowi: "Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w takim postępowaniu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Fałszywe zeznania są przestępstwem umyślnym. Fałszywe zeznania są przestępstwem niezależnie od tego, jakie znaczenie mają dla sprawy objęte nimi informacje. § 4 art. 233 kk określa przestępstwo polegające na przedstawieniu fałszywej opinii albo tłumaczenia. Jest to przestępstwo indywidualne, którego sprawcą może być biegły, rzeczoznawca albo tłumacz. Jeżeli biegły przewiduje możliwość podania fałszywej opinii i na to się godzi, oznacza to, iż zataja swoją wątpliwość, co powoduje, iż popełnia on przestępstwo. Jeżeli biegły ujawni w opinii swoją wątpliwość, to przestępstwa nie ma. Wskazane byłoby w powyższym wypadku złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.