Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratora

Pytanie:

"W jakich sytuacjach można pociągnąć do odpowiedzialności Prokuratora, za brak należytej staranności w czynnościach śledczych i niesłuszne aresztowanie?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratora

Podstawą dochodzenia odszkodowania za brak należytej staranności za działania funkcjonariusza jest art. 417 kodeksu cywilnego stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej (za którą działa funkcjonariusz - prokurator) ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.

Jeżeli przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej została wyrządzona szkoda na osobie, poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego jej naprawienia oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, gdy wymagają tego względy słuszności.

Za samą niestaranną działalność policjanci nie podlegają odpowiedzialności karnej. Kodeks karny nie zna bowiem przestępstwa niestarannego działania funkcjonariusza publicznego. Funkcjonariusz taki może natomiast odpowiadać dyscyplinarnie. Zaznaczyć też można, że wykorzystując funkcję prokuratora osoba może ponosić odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. Przestępstwem takim może być niszczenie dowodów świadczących o niewinności danego oskarżonego czy podejrzanego.

Za niesłuszne tymczasowe aresztowanie podstawą dochodzenia odszkodowania jest kodeks postępowania karnego. W art. 552 paragraf 4 stanowi, że odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje również w wypadku niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania. Warunkiem otrzymania odszkodowania jest wykazanie faktu, że aresztowanie lub jego stosowanie (przedłużanie) było niesłuszne.

Prokurator może również ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną. Ustawa o prokuraturze stanowi, że prokurator odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienia godności urzędu prokuratorskiego. Obraza przepisów prawa musi być rażąca i oczywista. Przewinienie służbowe może polegać na prowadzeniu śledztwa mimo istnieniu dowodów potwierdzających niewinność oskarżonego bądź podejrzanego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam 2019-08-29 21:33:24

    Bardzo dobry komentarz Pana Marka. Piszący ten artykuł faktycznie nie zna realiów walki z prokuratorskimi wiatrakami. Nawet dzisiaj napisałem co najmniej 500-setnego zawiadomienia o przestępstwach prokuratorów z Wielunia. Nie zliczę już skarg ! Wszystkie pisma wracają na ten sam grunt. PiS nic nie robi, poza ściganiem własnych ciemiężców. Pozostałych Polaków ma gdzieś ! Ważne są ich przedwyborcze porachunki. Panie Marku i można by tak całe życie wymieniać łamanie prawa wymiaru sprawiedliwości.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika