Odpowiedzialność pełnomocnika podczas kontroli

Pytanie:

"Mam pełnomocnictwo od klienta - spółki z o.o. do reprezentowania spółki podczas kontroli podatkowych, skarbowych, składania wyjaśnień, podpisywania protokołów z kontroli. Dostałam wezwanie z urzędu skarbowego do okazania dokumentów dotyczących spółki. Nie wszystkie z nich posiadam. Spółka, pomimo próśb, nie przyniosła mi tych dokumentów. Kto jest odpowiedzialny wobec urzędu skarbowego za okazanie tych dokumentów - ja, czy spółka? Jaka jest odpowiedzialność, w tym finansowa, za nieokazanie dokumentów w terminie?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność pełnomocnika podczas kontroli

Zgodnie z art. 292 Ordynacji podatkowej, w sprawach nieuregulowanych w dziale dotyczącym kontroli podatkowej stosuje się odpowiednio przepisy m.in. rozdziału 22 działu IV Ordynacji podatkowej. Rozdział ten, obejmujący art. 262 i następne, dotyczy kar porządkowych.

Jak stanowi art. 262 § 1 Ordynacji podatkowej, strona, pełnomocnik strony, świadek lub biegły, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego:

  1. nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, mimo że byli do tego zobowiązani, lub
  2. bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin lub udziału w innej czynności, lub
  3. bez zezwolenia tego organu opuścili miejsce przeprowadzenia czynności przed jej zakończeniem,

mogą zostać ukarani karą porządkową do 2.600 zł.

Jak stanowią dalsze paragrafy art. 262 Ordynacji podatkowej, karę porządkową nakłada się w formie postanowienia, na które służy zażalenie. Termin płatności kary porządkowej wynosi 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Organ podatkowy, który nałożył karę porządkową, może, na wniosek ukaranego, złożony w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o nałożeniu kary porządkowej, uznać za usprawiedliwione niestawiennictwo lub niewykonanie innych obowiązków i uchylić postanowienie nakładające karę.

Zatem również pełnomocnik strony, który w toku kontroli podatkowej nie wydaje żądanych dokumentów, może podlegać ukaraniu karą porządkową do 2.600 zł. Oczywiście, jeśli pełnomocnik nie przedkłada dokumentów z przyczyn leżących po stronie jego mocodawcy, powinien zawczasu (albo później w zażaleniu) poinformować organ podatkowy, iż opóźnienie w dostarczeniu dokumentów jest spowodowane koniecznością ich uzyskania od mocodawcy i poprosić o wyznaczenie dodatkowego terminu na ich przedłożenie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika