Odpowiedzialność za długi ojca

Pytanie:

"Jestem 20 lat po rozwodzie. Zmarł mój były mąż. W chwili obecnej okazało się, że w czerwcu ubiegłego roku otrzymał on kredyt. Bank domaga się spłaty kredytu od naszych dzieci (nie były one żyrantami). Czy moje dzieci będą musiały spłacać ten kredyt? Słyszałam, że jedynym wyjściem z sytuacji jest zrzeczenie się spadku? Czy jest do tego specjalny druk?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi ojca

Jeżeli Pani dzieci są spadkobiercami męża, to przechodzą na nie zarówno prawa jak i obowiązki zmarłego. Zatem obowiązek spłaty kredytu nie ma związku z faktem żyrowania kredytu ale z dziedziczeniem.

Spadkobiercy mogą spadek przyjąć lub odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Jednakże w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Spadkobierca ponosi ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe, gdy złoży wyraźne oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo gdy jest osobą nie mającą pełnej zdolności do czynności prawnych albo osobą, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.

Ograniczenie odpowiedzialności wyłączone jest jednak, gdy chodzi o realizację wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, zastawem oraz gdy chodzi o obowiązki wynikające z umowy o dożywocie.

Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku spadkobierca powinien złożyć ustnie, bądź pisemnie z podpisem urzędowo poświadczonym przed notariuszem albo w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby je składającej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maria Gradek 2018-10-13 03:11:53

    A co z przepisem ktory wprowadzil Komorowski, ze jak spadkobierca nie zostawil po sobie nic tylko dlugi? Przeciez mialo lub weszlo w zycie prawo, ze spadkobierca za dlugi nie odpowiada chociaz nie zrzekl sie spadku w przewidzianym terminie.

  • gleboniasty 2016-02-12 18:50:20

    "może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. " Co w przypadku jeśli ze zmarłym ojcem od dawna nie utrzymywałam kontaktu, nie wiedziałam nawet że zmarł. Dowiedziałam się przypadkiem po roku od dalekiej ciotki. Jak ma rozumieć wers "dowiedział się o tytule swego powołania." Rozumiem że od tego momentu mam 6 miesięcy na złożenie konkretnego oświadczenia, jednak nie bardzo rozumiem od kiedy dokładnie ten czas będzie liczony.

  • _arp 2014-10-24 09:09:50

    W dzisiejszych skomplikowanych uwarunkowaniach oraz możliwości szybkiej wymiany informacji takie sprawy jak odpowiedzialność za kredyty trzeba uważam rozpatrywać coraz częściej drogą postępowań nieprocesowych a roztrzygnięcie zostawić pod namysł Sądu i Postanowienie jako roztrzygnięcie końcowe. Klarowne zasady przyznawania tych kredytów oraz wspólna odpowiedzialność kredytodawcy i kredytobiorcy myślę powinny być założeniem podstawowym i takie kierunki działań widać. Ubezpieczenia kredytów jako koszt dodatkowy w swoich umowach winny być bardziej szczegółowe i uwzględniać wszystkie możliwe przypadki niewypłacalności.

  • user 2014-10-23 11:51:42

    "Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania"? Pytającemu chodziło zapewne o odpowiedź w języku polskim, a nie żargonie prawniczym.

  • user 2014-10-23 11:49:58

    "Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania"? Pytającemu zapewne chodziło o odpowiedź w języku polskim, a nie żargonie prawniczym.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika