Odpowiedzialność za niezgodne z prawem pozwolenie

Pytanie klienta:

""Został wybudowany obiekt budowlany na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę i uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Po czasie okazało się, że pozwolenie na budowę naruszało w sposób istotny warunki przestrzennego zagospodarowania terenu i taki obiekt budowlany nie powinien w tym miejscu powstać. Kto za zaistniałą sytuację jest odpowiedzialny, inwestor czy organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z prawem budowlanym przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza: 1) zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z: a) miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i wymaganiami ochrony środowiska, b) wymaganiami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, c) przepisami, w tym techniczno-budowlanymi , 2) kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń, 3) wykonanie projektu przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane. W razie stwierdzenia naruszeń, w zakresie określonym powyżej, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin, a po jego bezskutecznym upływie, wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Tym samym wydanie pozwolenia na budowę z naruszeniem wskazanych powyżej wymagań stanowi podstawę do powstania odpowiedzialności osób, które tą decyzję wydały.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.