Odpowiedzialność za odbiór korespondencji
Pytanie:
"Jeśli osoba nieuprawniona (osoba obca znajdująca się w danej chwili w siedzibie firmy, u adresata np. hydraulik) odebrała przesyłkę (list - wezwanie na rozprawę) z sądu i potwierdziła odbiór własnym podpisem, to czy naraża się na konsekwencje prawne, jeśli list nie został doręczony do adresata? Proszę wskazanie podstawy prawnej. "
Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za odbiór korespondencji
Z pytania nie wynika o jakie postępowania chodzi czy o postępowanie karne czy może o postępowanie cywilne. Z pytania nie wynika również czy chodzi o podpisanie się za kogoś czy podpisanie się swoim nazwiskiem i zobowiązanie do dostarczenia. Jeśli doszło do podpisania się za kogoś, mamy do czynienia z przestępstwem art. 270 kodeksu karnego, który opisuje przestępstwo podrobienia dokumentu. W tym przypadku przepis obejmuje również podrobienie podpisu. Jeśli pismo odebrała osoba nieuprawniona nie mamy do czynienia z właściwym doręczeniem, chyba że adresat podał adres zakładu pracy jako adres do doręczeń. Czym innym jest natomiast odebranie przesyłki przez osobę nieuprawnioną. Osoba taka nie ma prawa do odbierania przesyłek. A jeśli to robi czyni to bezprawnie, gdyż nie jest to przesyłka do niej adresowana. Wprawdzie nie grozi jej za samo odebranie przesyłki sankcja karna, natomiast może to rodzić negatywne konsekwencje w stosunku do osoby, do której ta przesyłka była adresowana.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?