Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Pytanie:

"Jeśli osoba nieuprawniona (osoba obca znajdująca się w danej chwili w siedzibie firmy, u adresata np. hydraulik) odebrała przesyłkę (list - wezwanie na rozprawę) z sądu i potwierdziła odbiór własnym podpisem, to czy naraża się na konsekwencje prawne, jeśli list nie został doręczony do adresata? Proszę wskazanie podstawy prawnej. "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Z pytania nie wynika o jakie postępowania chodzi czy o postępowanie karne czy może o postępowanie cywilne. Z pytania nie wynika również czy chodzi o podpisanie się za kogoś czy podpisanie się swoim nazwiskiem i zobowiązanie do dostarczenia. Jeśli doszło do podpisania się za kogoś, mamy do czynienia z przestępstwem art. 270 kodeksu karnego, który opisuje przestępstwo podrobienia dokumentu. W tym przypadku przepis obejmuje również podrobienie podpisu. Jeśli pismo odebrała osoba nieuprawniona nie mamy do czynienia z właściwym doręczeniem, chyba że adresat podał adres zakładu pracy jako adres do doręczeń. Czym innym jest natomiast odebranie przesyłki przez osobę nieuprawnioną. Osoba taka nie ma prawa do odbierania przesyłek. A jeśli to robi czyni to bezprawnie, gdyż nie jest to przesyłka do niej adresowana. Wprawdzie nie grozi jej za samo odebranie przesyłki sankcja karna, natomiast może to rodzić negatywne konsekwencje w stosunku do osoby, do której ta przesyłka była adresowana.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ela M 2016-03-08 21:14:27

    Witam, Mam pytanie dot. odbioru sadowej przesylki poleconej w spr. cywilnej na poczcie. Dnia 1.02.16 listonosz zostawil awizo dot.sadowej przesyki poleconej w spr cywilnej znalezienia spadkobiercy po moim bracie. Ja bylam przez dluzszy czas nieobecna w kraju i nie wiedzialm o zadnej sprawie sadowej. Dnia 22.02.2016 pani Agnieszka Strag, podajac sie za mojego pracownika odebrala przesylke na poczcie. Poczta podala mi nazwisko osoby odbierajacej list informujac ze nie ma innych informacji jak np numer Dowodu Osobistego. Ja jestem na emeryturze, nie mam przedsibiorstwa i nie mam pracownikow. Rzeczy sie dzieje w Warszawie. Teraz mam problem w sadzie. Czy moge sadzic poczte oraz pania ktora najprawdopodobniej nie pierwszy raz odebrala moja korespondencje poniewaz list z sadu przychodzily juz przez kilka miesiecy. Co moge zrobic aby sie zabezpieczyc przed instniejaca sytuacja. Czy osoba odbierajaca cudza korespondencje odpowiada prawnie jezeli tak to w jaki sposob. Ja rozumie ze jest to akt nielegalny. Dziekuje za pouczenie w tej sprawie. Ela M


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika