Odzyskanie pieniędzy od żony

Pytanie:

"Chcę odzyskać pieniądze zagarnięte przez żonę ze wspólnego konta bankowego wykazując, że tylko ona wypłacała pieniądze z konta zostawiając mnie bez środków do życia. Czy mogę odzyskać pieniądze, które musiałem wpłacić, by uregulować dług na koncie i go zamknąć? Żona była współwłaścicielem tego konta i tylko ona z niego korzystała. Jak można prawnie zmusić ją do spłaty połowy tego, co musiałem wpłacić?"

Odpowiedź prawnika: Odzyskanie pieniędzy od żony

Art. 52 Prawa bankowego stanowi, iż rachunek bankowy może być prowadzony dla kilku osób fizycznych (rachunek wspólny), z których każda z nich korzysta z uprawnień posiadacza rachunku w granicach określonych w umowie. Ustawa stoi zatem na straży prymatu umów rachunków bankowych w zakresie uprawnień współposiadaczy rachunku wspólnego. Także umowa rachunku bankowego winna określać zares odpowiedzialności jednego ze współwłaścicieli rachunku za czynności podjęte przez innego współwłaściciela.

Podobnie należy ocenić problem biorąc pod uwagę reguły rządzące małżeńskimi stosunkami majątkowymi w myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli istniał między Państwem ustrój wspólności ustawowej (innymi słowy - jeżeli nie zawarli Państwo umowy majątkowej małżeńskiej) czynność jednego z małżonków polegająca na rozporządzaniu środkami znajdującymi się na wspólnym rachunku bankowym jest skuteczna i nie potrzebuje zgody drugiego małżonka. Biorąc pod uwagę jednak, iż czynność ta może być uznana za czynność zarządu majątkiem wspólnym (zgodnie z wytycznymi Sądu Najwyższego zawartymi w uchwale siedmiu sędziów z dnia 25 marca 1994 r., III CZP 182/93, w którym zdefiniowano zarząd majątkiem wspólnym jako całokształt czynności prawnych i faktycznych, które dotyczą tego majątku, w tym i zaciąganie zobowiązań pieniężnych). Jeśli tak, można mówić w tym wypadku o naruszeniu prze jednego z małżonków reguły, wedle której oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie informacji o stanie tego majątku, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny (art. 36 kro).

Stąd jeśli istotna jest wysokość rozporządzeń dokonywanych przez jednego z małżonków ze wspólnego rachunku bankowego, drugi małżonek może żądać ograniczenia lub nawet pozbawienia współmałżonka prawa do samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym (art. 40 kro), jak również ustanowienia przymusowej rozdzielności majątkowej w trybie postępowania sądowego. Brak jednakże możliwości domagania się zwrotu środków pieniężnych, którymi rozporządził jeden z małżonków ze wspólnego rachunku bankowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona 2017-11-20 09:51:55

    U mnie sytuacja odwrotna To mąż wyczyścił wszystkie konta bankowe po sprzedaży domu i zostawił mnie bez srodków wspólnych. Na szczęście mam maleńką emeryturę ,ale jest bardzo ciężko bo wszystkie media są na mnie i to ja reguluję opłaty , mąz mieszka w domu za darmo i nie mogę nic od niego wyegzekwować. Prawo chroni przestępcę ,bo była wspólność majątkowa i to są sprawy nasze i między nami do uzgodnienia. Niebieska karta trochę powstrzymała go od przemocy, ale nadal nic nie opłaca i trwoni nasz wspólny majątek. Nigdy nie był człowiekiem odpowiedzialnym ,a teraz przeszedł sam siebie. Dla informacji podaję :mąż ma 78 lat ja 69...to przykre, że w tym wieku!!! Nie wiem jak to rozwiązać?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika