Określenie rodzaju zabudowy w pozwoleniu
Pytanie:
"Istnieje rozporządzenie nakazujące w uzgodnieniu warunków zabudowy określenie rodzaju zabudowy, np. zabudowa zagrodowa, zabudowa wielorodzinna itp. Ustawa Prawo budowlane nie precyzuje wyraźnie obowiązku określenia rodzaju zabudowy w decyzji zezwalającej na budowę, a tylko ogólnie - zgodność tej decyzji z uzgodnieniem warunków zabudowy. Czy istnieje przepis wykonawczy lub orzecznictwo, z którego wynika np., że w decyzji zezwalającej na budowę, oprócz wyliczenia poszczególnych obiektów, musi być podany rodzaj zabudowy zgodny z decyzją uzgadniającą warunki zabudowy (jeśli taki został określony)? Zaznaczam, że istnieją przepisy, które na pewnych terenach zakazują lokalizacji określonych rodzajów zabudowy, bez wyliczania ich elementów. "
Odpowiedź prawnika: Określenie rodzaju zabudowy w pozwoleniu
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy, o którym mowa w pytaniu, rzeczywiście istnieje nakaz stosowania określonego nazewnictwa. Między innymi ustalenia dotyczące rodzaju zabudowy zapisuje się, stosując w szczególności następujące nazewnictwo:
-
zabudowa mieszkaniowa, w tym zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i wielorodzinna,
Natomiast sam wymóg określenia rodzaju inwestycji wynika z art. 54 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jak wynika z rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę, w pozwoleniu na budowę należy określić nazwę i rodzaj oraz adres całego zamierzenia budowlanego, rodzaj(-e) obiektu(-ów) bądź robót budowlanych, kategoria(-e) obiektu(-ów), imię i nazwisko autora projektu oraz specjalność, zakres i numer jego uprawnień budowlanych oraz informacja o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Nie ma natomiast przepisów, które nakazywałyby stosowanie przy tym określonego nazewnictwa.
Nakaz wydania decyzji o pozwoleniu na budowę z decyzją ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynika z art. 34 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nim projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?