Opłacanie składek emerytalnych przez cudzoziemca

Pytanie:

"Cudzoziemiec zatrudniony w Polsce na podstawie umowy o pracę posiada aktualną kartę czasowego pobytu, odprowadza wszystkie składki ZUS(emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne). Praca jest czasowa i on nie będzie miał emerytury w Polsce. Czy jest możliwość zwrotu całej kwoty, czy jej części stanowiącą sumę dokonywanych do tej pory składek? "

Odpowiedź prawnika: Opłacanie składek emerytalnych przez cudzoziemca

Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewidują możliwości zwrotu pobranych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Ubezpieczenie to jest dla osób wykonujących pracę na obszarze RP obowiązkowe. Nie ma tu znaczenia fakt, iż pracownikiem tym jest cudzoziemiec.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tesa 2013-05-13 10:47:27

    Polacy pracujący za granicą starają się o zwrot składek i podatku to dlaczego cudzoziemcy nie mogą żądać zwrotu tego samego.Jeżeli cudzoziemiec nie nabędzie w Polsce prawa do emerytury czy renty to zasila konto z.u.s- i co z tą kasą?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika