Opłata od pełnomocnictwa wciągniętego do protokołu

Pytanie:

Chcę udzielić osobie X pełnomocnictwa ustnie do protokołu w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego. Czy w takim wypadku muszę uiścić opłatę skarbową?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jak wynika z art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Jak więc wynika z brzmienia tego przepisu opłacie skarbowej nie podlega udzielenie pełnomocnictwa, ale posłużenie się dokumentem poświadczającym fakt udzielenia pełnomocnictwa. W związku z powyższym samo oświadczenie o udzieleniu pełnomocnictwa złożone przed organem administracyjnym, które następnie zostanie wciągnięte do protokołu nie podlega opłacie skarbowej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY