Opodatkowanie podziału majątku po rozwodzie
Pytanie:
"Od lipca tego roku mam rozwód orzeczony wyrokiem sądowym. We wniosku rozwodowym nie wnosiłam o podział majątku, ponieważ doszliśmy z mężem do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku. Ustaliliśmy, że wspólne mieszkanie spółdzielcze własnościowe zakupione w 2004 roku zostawiam mężowi (wyprowadziłam się jeszcze przed rozwodem, mam jeszcze jedno mieszkanie które stanowi odrębny majątek). Mąż w zamian za to, że jemu zostanie mieszkanie (45 metrów kw.), zobowiązał się spłacić mi 20 000 zł i zostawić dla mnie garaż. Byliśmy już nawet u notariusza, gdzie miało dojść do finalizacji podziału majątku, jednak notariusz poinformował mnie, że prawdopodobnie będę musiała zapłacić podatek dochodowy 10% od kwoty 20 tyś. W związku z tym, że jest to dla mnie duża kwota (do tego dochodzą koszty notariusza), chciałabym uniknąć płacenia tego podatku. Proszę napisać, czy gdybyśmy z byłym mężem złożyli wspólny, zgodny wniosek do sądu o zniesienie współwłasności i podział majątku wg naszego projektu (tzn. mieszkanie o wartości ok. 50 tys. dla niego, dla mnie natomiast garaż i 20 000 zł w gotówce), to czy podatek ten by mnie ominął?"
Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie podziału majątku po rozwodzie
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Tak więc przychód małżonków z tytułu podziału majątku wspólnego nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym.
Powyższy przepis nie ogranicza swojego zastosowania do sytuacji, gdy następuje sądowy podział majątku wspólnego. Znajdzie zatem zastosowanie również do podziału umownego.
Na marginesie można zauważyć, iż jeśli małżonek, który spłacił drugiego małżonka i jemu zostało mieszkanie sprzedałaby mieszkanie, organy podatkowe mogą przyjąć, iż tę część, którą spłacił, nabył w dniu podziału majątku dorobkowego. I jeśli sprzeda całe mieszkanie przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym dokonano podziału, powinien zapłacić 10% podatku dochodowego od tej części ceny uzyskanej ze sprzedaży, jaka odpowiada części mieszkania (udziału), którą nabył przy podziale majątku wspólnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?