Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Tak więc przychód małżonków z tytułu podziału majątku wspólnego nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym.
Powyższy przepis nie ogranicza swojego zastosowania do sytuacji, gdy następuje sądowy podział majątku wspólnego. Znajdzie zatem zastosowanie również do podziału umownego.
Na marginesie można zauważyć, iż jeśli małżonek, który spłacił drugiego małżonka i jemu zostało mieszkanie sprzedałaby mieszkanie, organy podatkowe mogą przyjąć, iż tę część, którą spłacił, nabył w dniu podziału majątku dorobkowego. I jeśli sprzeda całe mieszkanie przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym dokonano podziału, powinien zapłacić 10% podatku dochodowego od tej części ceny uzyskanej ze sprzedaży, jaka odpowiada części mieszkania (udziału), którą nabył przy podziale majątku wspólnego.