Osiągnięcie pełnoletności przez powoda

Pytanie:

"Pozew o alimenty został złożony przez ustawowego pełnomocnika w imieniu uprawnionego dziecka. Przed pierwszą rozprawą uprawniony najprawdopodobniej ukończy 18 lat. Czy jest to wystarczającą przesłanką do wniesienia przez pozwanego o oddalenie powództwa jako wniesionego przez osobę nieuprawnioną? Albo do ograniczenia tegoż powództwa do okresu od wniesienia (lub tp) do chwili ustania prawa do reprezentowania? Czy pełnoletni uprawniony może wnieść o wycofanie takiego pozwu, jeśli ma inne zdanie w kwestii roszczeń?"

Odpowiedź prawnika: Osiągnięcie pełnoletności przez powoda

Od chwili osiągnięcia pełnoletniości dziecko nie pozostaje już pod władzą rodzicielską i może samodzielnie działać w procesie. Jeżeli więc przedstawiciel ustawowy dziecka wytoczył w imieniu dziecka powództwo, to po uzyskaniu przez dziecko pełnoletniości może ono samodzielnie cofnąć wniesione powództwo. Natomiast osiągnięcie pełnoletności nie powoduje automatycznie, iż powództwo zostanie oddalone z powodu wniesienia go przez przedstawiciela ustawowego. Nie wywołuje także skutku w postaci ograniczenia powództwa do roszczeń powstałych po osiągnięciu pełnoletności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika