Osoba towarzysząca Prezesowi w podróży

Pytanie:

"Prezes firmy wyjeżdża w delegacje do Udziałowców i zabiera ze sobą dodatkową osobę -niepracownika. Firma płaci za przelot tej dodatkowej osoby. Czy koszty biletu tej osoby są kosztami podatkowymi firmy? Czy wartość tego biletu jest przychodem tej dodatkowej osoby? Czy należy naliczyć ZUS od takiego ewentualnego przychodu? Jaką deklarację i kiedy należy wystawić tej dodatkowej osobie?"

Odpowiedź prawnika: Osoba towarzysząca Prezesowi w podróży

Zasady rozliczenia podatkowego osoby towarzyszącej Prezesowi Spółki w podroży służbowej, której koszty wyjazdu pokrywa Spółka zależą w szczególności od charakteru wyjazdu danej osoby. Jeżeli jest to jedynie osoba towarzysząca Prezesa, której wyjazd nie jest związany z działalnością Spółki, a ma jedynie charakter np. turystyczny, wydatek poniesiony przez Spółkę na rzecz takiej osoby nie będzie dla spółki kosztem (oczywisty brak związku z osiągniętym przychodem Spółki).

Osoba taka osiągnie również przychód z tytułu uzyskanego nieodpłatnie świadczenia, gdyż, jak stanowi art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności: nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 (zatem nie należące do przychodów w szczególności pracowników, zleceniobiorców, osób prowadzących działalność gospodarczą).

Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakładają wprawdzie na Spółkę obowiązku pobrania i odprowadzenia w trakcie roku do organu podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od tego rodzaju świadczeń, jednakże istnieje obowiązek wynikający z przepisów art. 42a tej ustawy sporządzenia w trzech egzemplarzach informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów uzyskanych przez osobę, na rzecz której dokonano świadczeń w postaci sfinansowania kosztów podróży zagranicznej. Jeden egzemplarz tej informacji należy przekazać podatnikowi, a drugi - urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego. Wykonanie obowiązku, o którym mowa wyżej, poprzez sporządzenie PIT-8C ma na celu poinformowanie zarówno podatnika, jak i urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania tego podatnika, o wysokości przychodu, który podlega wykazaniu i opodatkowaniu według skali podatkowej w zeznaniu rocznym pomimo, iż w trakcie roku nie istniał obowiązek pobrania od konkretnych należności lub świadczeń zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

Osoba, która uzyskała nieodpłatne świadczenie w postaci sfinansowania kosztów podróży, nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika