Paragon i faktura dla firmy

Pytanie klienta:

""Gdy osoba fizyczna zażąda faktury, uzyskuje ją, a jej kopia spinana jest z paragonem fiskalnym, jednak czy - gdy sprzedaż dokonywana jest firmie - należy wystawić samą fakturę, bez wystawiania paragonu, czy też można wystawić również paragon fiskalny (dołączony do kopii faktury)? Znacząco upraszcza to ewidencję sprzedaży.""

Odpowiedź prawnika:

Nie ma przeszkód, aby całą sprzedaż, również tę na rzecz przedsiębiorców (a nie tylko na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) ewidencjonować w kasie rejestrującej (fiskalnej). W takim przypadku wydrukowany paragon należy wtedy dopiąć do kopii faktury. Pogląd taki znajduje potwierdzenie również w literaturze (por. A. Biedacha, Kilka rad dla użytkowników kas, Rzeczpospolita z 20 lipca 2006 r.).

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.