PCC kosztem podatkowym

Pytanie:

"W spółce z o.o. podwyższyliśmy kapitał zakładowy ze środków z zewnątrz - objęcie nowych udziałów. Spółka zapłaciła podatek PCC od tej transakcji. Czy ten podatek PCC będzie kosztem podatkowym dla spółki w miesiącu zapłaty, czy też dopiero rozliczony będzie przez udziałowca, gdy ten będzie sprzedawał udziały?"

Odpowiedź prawnika: PCC kosztem podatkowym

O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jednakże podwyższenie kapitału w spółce nie ma związku z przychodem spółki. Wynika to w szczególności z zapisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy podatkowej, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

Konsekwencją takiego uregulowania jest przyjęcie, iż wydatki, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z powiększeniem kapitału zakładowego spółki, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej, gdyż nie są związane z przychodem.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. decyzja Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 września 2005 r., sygn. PD-4230Z-56/05/ER). Potwierdzenie takiego stanowiska znajduje również wyraz w orzecznictwie sądowym (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu z dnia 1 marca 2000 r., sygn. I SA/Wr 2285/98).

Ponieważ, zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży – przy podwyższeniu wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego – na spółce, a nie na wspólniku, podatek ten nie ma wpływu na rozliczenia udziałowca, gdy ten będzie sprzedawał udziały.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika