Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo budowlane pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie osobie, która między innymi złożyła oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Prawo do dysponowania na cele budowlane oznacza nie tylko bycie właścicielem (lub np. użytkownikiem wieczystym), lecz także to, iż nieruchomość może być przeznaczona na cele budowlane. Przeznaczenie na cele budowlane oznacza, że nieruchomość leży na terenach budowlanych oraz, że ma zapewniony dojazd i dojście do drogi publicznej (tak wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2002 r., sygn. II SA/Łd 2620/98). Nie jest wystarczające przy tym, by nieruchomość miała faktycznie istniejący dostęp; musi być to prawnie zapewniony dostęp – inwestor musi być właścicielem lub współwłaścicielem drogi dojazdowej (łączącej nieruchomość z drogą publiczną) albo musi być ustanowiona na jego rzecz służebność tej drogi przez właściciela drogi.
Ponadto oświadczenie to jest składane pod groźbą odpowiedzialności karnej, dlatego jest niedopuszczalne, by złożył je pełnomocnik inwestorki. Konieczne więc będzie, niestety, przesłanie mamie takiego oświadczenia do podpisania. Z powyższego wynika więc jednocześnie, że oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nie może być zastąpione wypisem z ksiąg wieczystych ani odpisem aktu notarialnego.