Pełnomocnik w sprawie o wykroczenie

Pytanie klienta:

""Czy mogę być pełnomocnikiem ojca - pokrzywdzonego w wypadku drogowym (został potrącony na przejściu dla pieszych). Chodzi o swobodny wgląd w akta sprawy i inne działania z tym związane. Mój ojciec ma 60 lat i nigdy nie miał do czynienia z prokuraturą. Czuje się w związku z tym niezbyt pewnie. Policjant prowadzący czynności dochodzeniowe, stwierdził że mogę być pełnomocnikiem. Natomiast asesor w prokuraturze uważa, że prawo nie pozwala na takie pełnomocnictwo. Nie jestem prawnikiem, ale gdy sprawdzałem k.p.k. wywnioskowałem, że mogę być pełnomocnikiem.""

Odpowiedź prawnika:

Przepisy kodeksu postępowania w sprawach karnych nie pozostawiają wątpliwości co do zakresu osób, które mogą występować w sprawie w charakterze pokrzywdzonego, jak również reprezentować takie osoby przed organami sprawiedliwości. Pokrzywdzonym jest zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonego- osobę fizyczną może reprezentować pełnomocnik, który jest adwokatem. W przypadku instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, która występuje w sprawie jako podmiot pokrzywdzony reprezentować go może radca prawny, pracownik tej instytucji. W sytuacji, gdy pokrzywdzony jest małoletni albo ubezwłasnowolniony reprezentuje jego prawa przedstawiciel ustawowy lub osoba, która sprawuje nad nią stałą pieczę.


Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.