Stypendium w Niemczech i dochód w Polsce

Pytanie:

"Syn ma stałe zameldowanie w Polsce i od czerwca 2006 r. przebywa w Niemczech, gdzie robi doktorat na Uniwersytecie i z tego tytułu otrzymuje stypendium naukowe. W Polsce osiąga niewielki przychód z najmu mieszkania rozliczany na zasadach ogólnych (nie ryczałt). Czy stypendium otrzymywane w Niemczech należy uwzględnić przy ustalaniu progu podatkowego do obliczenia podatku z najmu za rok 2006?"

Odpowiedź prawnika: Stypendium w Niemczech i dochód w Polsce

Jak stanowi art. 20 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r., osoba fizyczna, która przebywa czasowo w jednym Umawiającym się Państwie (w Niemczech) w celu nauczania lub prowadzenia prac badawczych na uniwersytecie, w szkole wyższej bądź innej uznanej placówce oświatowej tego Umawiającego się Państwa (Niemiec), a która ma lub bezpośrednio przed tym pobytem miała stałe miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce), podlega zwolnieniu od opodatkowania w pierwszym wymienionym Państwie (Niemczech) z tytułu wynagrodzenia za nauczanie lub prowadzenie prac badawczych przez okres nieprzekraczający dwóch lat, licząc od dnia jej pierwszego przyjazdu w tym celu, pod warunkiem że będzie ona opodatkowana z tytułu takiego wynagrodzenia w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce).

Podsumowując, z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że otrzymywane stypendium ze źródeł przychodów położonych w Niemczech podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, łącznie z dochodami z pozostałych źródeł przychodów, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika