Płatność po wysłaniu pozwu a nakaz zapłaty
Pytanie:
"Firma X wystawiła nam 2 faktury w miesiącu 01 i 02.2010 na łączną kwotę 5336 zł. Należność za obie faktury została uregulowana przez nas w dniu 09.06.2010. Dzisiaj (05.08.2010) otrzymaliśmy Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Z dokumentów widzę, że wniosek do sądu został złożony w dniu 28.05.2010. Dodatkowo w uzasadnieniu znajduje się informacja, iż w dniu 12.04.2010 firma wysłała do nas Wezwanie do zapłaty (przedsądowe), które niestety do nas nie dotarło (wg. informacji z rejestru korespondencji wchodzącej). Czy w związku z tym, że płatność została uregulowana prawie 2 miesiące przed otrzymaniem nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym powinniśmy złożyć do niego sprzeciw ? Co z kosztami procesu (w tym zastępstwa procesowego) ? Nie zależy nam na marnowaniu czasu na rozprawie a chyba z tym właśnie wiąże się złożenie sprzeciwu ? Proszę o poradę jak najprościej rozwiązać zaistniały problem."
Odpowiedź prawnika: Płatność po wysłaniu pozwu a nakaz zapłaty
W pierwszej kolejnoÅ›ci należy wskazać, że termin pÅ‚atnoÅ›ci należnoÅ›ci zasadniczo powinien być okreÅ›lony w wystawionych fakturach. JeÅ›li tak nie byÅ‚o, to należaÅ‚oby siÄ™gnąć do zapisów umowy Å‚Ä…czÄ…cej strony, na podstawie której wystawiane sÄ… faktury, gdzie prawdopodobnie zapis dotyczÄ…cy terminu pÅ‚atnoÅ›ci może siÄ™ znajdować. W sytuacji, gdy termin speÅ‚nienia Å›wiadczenia w ogóle nie byÅ‚ okreÅ›lony, to wpÅ‚ata należnoÅ›ci powinna nastÄ…pić niezwÅ‚ocznie po wezwaniu przez wierzyciela do spÅ‚aty (art. 476 kodeksu cywilnego). W wezwaniu wierzyciel zapewne okreÅ›liÅ‚ termin spÅ‚aty – prawdopodobnie byÅ‚ to koniec kwietnia lub poczÄ…tek maja 2010 r. Dlatego też nieuiszczenie należnoÅ›ci spowodowaÅ‚o wystÄ…pienie wierzyciela na drogÄ™ sÄ…dowÄ….
W chwili obecnej jednym z wyjść pozostaje zÅ‚ożyć sprzeciw od nakazu zapÅ‚aty. Nakaz, od którego nie zostanie skutecznie wniesiony w caÅ‚oÅ›ci lub części sprzeciw bÄ™dzie miaÅ‚ skutki prawomocnego orzeczenia sÄ…du (art. 504 § 2 kpc). Sprzeciw od nakazu zapÅ‚aty wnosi siÄ™ w terminie 2 tygodni od dnia dorÄ™czenia nakazu dÅ‚użnikowi, zatem w PaÅ„stwa przypadku upÅ‚ynie on 19 sierpnia br. W razie prawidÅ‚owego wniesienia sprzeciwu nakaz zapÅ‚aty traci moc, a przewodniczÄ…cy wyznacza rozprawÄ™ i zarzÄ…dza dorÄ™czenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawÄ™. Nie oznacza, to jak widać koÅ„ca sprawy - bÄ™dzie ona rozpoznawana w trybie zwykÅ‚ym bÄ…dź odrÄ™bnym (sprawa gospodarcza). Wtedy postÄ™powanie bÄ™dzie siÄ™ toczyć tak, jakby nakaz zapÅ‚aty w ogóle nie zostaÅ‚ wydany, a postÄ™powanie rozpoczyna siÄ™ od momentu wniesienia sprawy do sÄ…du.(JÄ™drzejewska Maria, Weitz Karol, EreciÅ„ski Tadeusz, Gudowski Jacek „Najnowsze wydanie: Kodeks postÄ™powania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. PostÄ™powanie rozpoznawcze. Część druga, PostÄ™powanie zabezpieczajÄ…ce.” Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie III) ss. 2308). Prowadzenie postÄ™powania o zapÅ‚atÄ™ należnoÅ›ci w sytuacji, gdy zostaÅ‚a ona uiszczona faktycznie bÄ™dzie niepotrzebnÄ… stratÄ… czasu oraz kosztów. Zasadnym wydaje siÄ™ wiÄ™c zawarcie ugody w kwestii zapÅ‚aty odsetek, których wierzyciel zapewne domagaÅ‚ siÄ™ z tytuÅ‚u nieterminowej spÅ‚aty oraz wycofanie powództwa przez powoda poÅ‚Ä…czone ze zrzeczeniem siÄ™ roszczenia (bÄ™dzie to wymagaÅ‚o zgody pozwanego, gdy cofniÄ™cie nastÄ™puje po rozpoczÄ™ciu rozprawy). Cofnąć powództwo powód może do czasu prawomocnego zakoÅ„czenia sprawy (nakaz siÄ™ uprawomocni jeÅ›li nie zostanie przeciw niemu skutecznie wniesiony sprzeciw). Pozew cofniÄ™ty nie wywoÅ‚uje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sÄ…d już przedtem nie orzekÅ‚ prawomocnie o obowiÄ…zku ich uiszczenia przez pozwanego. SÄ…d może uznać za niedopuszczalne cofniÄ™cie pozwu, zrzeczenie siÄ™ lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okolicznoÅ›ci sprawy wskazujÄ…, że wymienione czynnoÅ›ci sÄ… sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia spoÅ‚ecznego albo zmierzajÄ… do obejÅ›cia prawa. CofniÄ™cie pozwu zależy jednak wyÅ‚Ä…cznie od woli powoda – jeÅ›li siÄ™ na to nie zdecyduje, to pozostaje PaÅ„stwu wnosić sprzeciw.
JeÅ›li nakaz zapÅ‚aty siÄ™ uprawomocni, to po uzyskaniu klauzuli wykonalnoÅ›ci teoretycznie wierzyciel bÄ™dzie mógÅ‚ wszcząć postÄ™powanie egzekucyjne celem uzyskania kwoty wskazanej w orzeczeniu. Ponieważ jednak Å›wiadczenie zostaÅ‚o speÅ‚nione PaÅ„stwo jako dÅ‚użnicy bÄ™dziecie dysponować Å›rodkiem obronnym. W takim wypadku należaÅ‚oby wnieść do sÄ…du pozew o pozbawienie tytuÅ‚u egzekucyjnego wykonalnoÅ›ci w caÅ‚oÅ›ci lub części (jeÅ›li odsetki od zalegÅ‚ej kwoty nie zostaÅ‚y uiszczone), czyli tzw. powództwo przeciwegzekucyjne w oparciu o art. 840 kpc. Kolejnym krokiem byÅ‚oby umorzenie postÄ™powania egzekucyjnego.
OdnoÅ›nie kosztów postÄ™powania odpowiedź wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co. Sam sprzeciw od nakazu zapÅ‚aty wydanego w postÄ™powaniu upominawczym jest wolny od opÅ‚at. Inne koszty, w tym zastÄ™pstwa procesowego sÄ… rozstrzygane przez sÄ…d w orzeczeniu koÅ„czÄ…cym postÄ™powanie. Zasadniczo strona przegrywajÄ…ca postÄ™powanie zostaje obciążona obowiÄ…zkiem zwrotu przeciwnikowi na jego żądanie kosztów niezbÄ™dnych do obrony swoich spraw, a w razie częściowego tylko uwzglÄ™dnienia żądaÅ„ koszty bÄ™dÄ… wzajemnie zniesione lub stosunkowo rozdzielone.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?