Podjęcie zawieszonego postępowania
Pytanie:
"W toku procesu cywilnego sąd na zgodny wniosek stron zawiesił postępowanie. Termin ten w najbliższym czasie mija. Jakie możliwości działania mają w związku z tym strony? Jakie są możliwości zakończenia postępowania?"
Odpowiedź prawnika: Podjęcie zawieszonego postępowania
Podstawą normatywną wniosku o zawieszenie postępowania cywilnego na zgodny wniosek stron jest treść art. 178 kodeksu postępowania cywilnego. Zawieszenie to ma taki skutek, iż wstrzymuje ono bieg terminów sądowych, które zaczną biec dalej dopiero z chwilą podjęcia postępowania. Sąd może w drodze postanowienia podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od momentu zawieszenia, chyba że strony we wniosku o zawieszenie postępowania oznaczyły inny, dłuższy termin - decydujący jest wówczas ten dłuższy termin. W myśl jednak art. 182 par. 1 kpc, sąd umarza postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu trzech lat od daty postanowienia o zawieszeniu.
Reasumując, na skutek zawieszenia postępowania cywilnego na zgodny wniosek stron każda ze stron może złożyć do sądu rozstrzygającego sprawę wniosek o podjęcie postępowania, nie wcześniej jednak niż przed upływem 3 miesięcy od zawieszenia, chyba że zastrzeżono inny termin. Gdyby jednak żadna ze stron nie wniosła o podjęcie postępowania w ciągu 3 lat od postanowienia o zawieszeniu, postępowanie będzie przez sąd umorzone. Decyzję taką sąd może podjąć na posiedzeniu niejawnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?