Podstawy wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty

Pytanie:

"Spółdzielnia mieszkaniowa uzyskała w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty wobec jej członka. Nie przeprowadzono uprzednio postępowania wewnątrzspółdzielczego, nie wystąpiono z propozycją ugody. Pozwany znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej, o czym wielokrotnie informował powoda, i nie jest w stanie spłacić nakazanej kwoty. Czy któraś z ww. przesłanek może być argumentem do wniesienia sprzeciwu do nakazu zapłaty? W tej chwili pozwany jest w trakcie sprawy sądowej z powodową spółdzielnią z zakresu prawa pracy (uznanie wypowiedzenia za bezzasadne). Czy doręczenie nakazu przez listonosza osobie nieletniej (odebrała i pokwitowała córka pod moją nieobecność) jest prawidłowe?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze jest regulowane postanowieniami statutu spółdzielni, który określa zarówno przesłanki, jak i tryb oraz skutki tego postępowania. Jednak postępowanie wewnątrzspółdzielcze zazwyczaj jest przeprowadzane, jeśli członek spółdzielni kwestionuje uchwałę podjętą w sprawie między członkiem, a spółdzielnią, a wniesienie pozwu o zapłatę w postępowaniu upominawczym raczej nie wymaga podjęcia takiej uchwały. Doręczenie nakazu zapłaty osobie niepełnoletniej należy uznać za wadliwe, ponieważ doręczający może doręczyć pismo sądowe tylko dorosłemu domownikowi, jeśli nie zastanie adresata w domu. Jednakże na tej podstawie, że doręczenie było wadliwe sąd nie może oddalić powództwa, czyli uznać, że powództwo spółdzielni jest bezzasadne (wadliwe doręczenie nie jest zarzutem merytorycznym). Głównym skutkiem wadliwego doręczenia jest możliwość przywrócenia terminu w przypadku, gdy adresat pisma nie dotrzyma jakiegoś terminu (np. terminu wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty) z tego powodu, że doręczenie pisma było nieprawidłowe. Jednak w przypadku, gdy mimo wadliwości doręczenia adresat zapoznał się z treścią pisma, zarzut niewłaściwego doręczenia zawarty w sprzeciwie od nakazu zapłaty nie doprowadzi do oddalenia powództwa spółdzielni o zapłatę zaległego czynszu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika