Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W niniejszej sprawie powód popełnił poważny błąd, który może mieć konsekwencje zarówno procesowe jak i prawne.
Podanie przez powoda niewłaściwego nazwiska pozwanego nie będzie bowiem traktowane przez sąd jako omyłka pisarska, tym bardziej, że został już wydany nakaz zapłaty na wskazanego w pozwie (błędnie) pozwanego.
Naszym zdaniem pozwany nie może nawet złożyć sprzeciwu w niniejszej sytuacji, gdyż nie jest stroną postępowania - nie jest do tego legitymowany (tak winien orzec sąd). Nakaz zapłaty nie został bowiem wydany przeciwko rzeczywistemu pozwanemu (przykładowo dłużnikowi), lecz przeciwko osobie, która de facto może nawet nie istnieć. W związku z powyższym, powód powinien ponownie wnieść pozew - tym razem przeciwko właściwej osobie. Konsekwencje prawno materialne mogą być natomiast takie, iż w okresie tym - do czasu uzyskania nowego nakazu zapłaty - może upłynąć termin przedawnienia roszczenia.
Pozwany natomiast, w razie skierowania przeciwko niemu egzekucji komorniczej powinien podnieść, iż nie jest osobą wskazaną w nakazie zapłaty. To powinno spowodować umorzenie postępowania.
Możliwa jest także inna sytuacja. W przypadku wniesienia sprzeciwu przez rzeczywistego pozwanego, jeśli zostanie takowy uznany przez sąd, nakaz traci moc i sprawa jest rozpoznawana w trybie postępowania zwyczajnego - tam pozwany może wstąpić w miejsce niewłaściwie oznaczonej strony postępowania. Jest to jednak trudne do przyjęcia, jako że rzeczywisty pozwany nie powinien mieć nawet możliwości wniesienia sprzeciwu ze względu na brak legitymacji procesowej.