Pomyłka w nazwisku pozwanego

Pytanie:

"Powód wysłał pozew do sądu elektronicznego. Jednak wypisując pozew popełnił pomyłkę w nazwisku pozwanego przekręcając jedną literę. Sąd wydał nakaz zapłaty opierając się na danych z pozwu. Pozwany otrzymał nakaz zapłaty z błędnie wpisanym nazwiskiem. Jakie zachowanie powinno być ze strony pozwanego? Czy powinien wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty podpisując się swoim poprawnym nazwiskiem (będzie to wyglądało tak jakby to była inna osoba), czy zignorować nakaz jako skierowany nie do niego, czy też istnieje jakieś inne poprawne rozwiązanie sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Pomyłka w nazwisku pozwanego

W niniejszej sprawie powód popełnił poważny błąd, który może mieć konsekwencje zarówno procesowe jak i prawne.

Podanie przez powoda niewłaściwego nazwiska pozwanego nie będzie bowiem traktowane przez sąd jako omyłka pisarska, tym bardziej, że został już wydany nakaz zapłaty na wskazanego w pozwie (błędnie) pozwanego.

Naszym zdaniem pozwany nie może nawet złożyć sprzeciwu w niniejszej sytuacji, gdyż nie jest stroną postępowania - nie jest do tego legitymowany (tak winien orzec sąd). Nakaz zapłaty nie został bowiem wydany przeciwko rzeczywistemu pozwanemu (przykładowo dłużnikowi), lecz przeciwko osobie, która de facto może nawet nie istnieć. W związku z powyższym, powód powinien  ponownie wnieść pozew - tym razem przeciwko właściwej osobie. Konsekwencje prawno materialne mogą być natomiast takie, iż w okresie tym - do czasu uzyskania nowego nakazu zapłaty - może upłynąć termin przedawnienia roszczenia.

Pozwany natomiast, w razie skierowania przeciwko niemu egzekucji komorniczej powinien podnieść, iż nie jest osobą wskazaną w nakazie zapłaty. To powinno spowodować umorzenie postępowania.

Możliwa jest także inna sytuacja. W przypadku wniesienia sprzeciwu przez rzeczywistego pozwanego, jeśli zostanie takowy uznany przez sąd, nakaz traci moc i sprawa jest rozpoznawana w trybie postępowania zwyczajnego - tam pozwany może wstąpić w miejsce niewłaściwie oznaczonej strony postępowania. Jest to jednak trudne do przyjęcia, jako że rzeczywisty pozwany nie powinien mieć nawet możliwości wniesienia sprzeciwu ze względu na brak legitymacji procesowej.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika