Błąd w nazwie dłużnika w nakazie zapłaty

Pytanie:

"Na podstawie faktury uzyskałem nakaz zapłaty przeciwko pewnemu związkowi zawodowemu. Nakaz uprawomocnił się i skierowałem wniosek egzekucyjny do komornika, który jednak stwierdził, że na terenie tego zakładu taki związek nie funkcjonuje i postępowanie umorzył. Po wpisaniu nr NIP do wyszukiwarki regon ustaliłem, że na fakturze wpisałem nieco zmieniona nazwę i taka nazwa figuruje też w nakazie zapłaty. Jest to naprawdę niewielka różnica, a pomimo tego komornik napisał, co napisał. Czy w tej sytuacji mam wnieść o sprostowanie nakazu zapłaty i czy sąd na podstawie wydruku z regon takiego sprostowania dokona? Mam jeszcze zamówienie podpisane przez szefa związku i na jego pieczątce jest poprawna nazwa związku."

Odpowiedź prawnika: Błąd w nazwie dłużnika w nakazie zapłaty

Prawomocny nakaz zapłaty w myśl art. 777 ust. 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego jest tytułem egzekucyjnym. Nakaz zapłaty, podobnie jak wyrok jest merytorycznym rozstrzygnięciem zapadającym w procesie. Zgodnie z art. 353 ze zn 2 KPC, nakaz zapłaty w zakresie niewyłączonym kodeksowo stosuje się odpowiednie przepisy w wyrokach. W tym wypadku konieczne więc będzie zastosowanie przepisów dotyczących sprostowań wyroków.

Zgodnie z art. 350 Kodeksu postępowanie Cywilnego, sąd może z urzędu lub na żądanie stron, sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Jednak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1977 r. (sygnatura: IV PRN 4/77) możliwe jest sprostowanie omyłek i błędów wynikłych z zaniedbania sądu. Nie jest możliwe sprostowanie wynikłe z błędu strony. W powyższej sytuacji doszło do zaniedbania z Pana strony, w związku z czym sąd nie rozpatrzy pozytywnie takiego wniosku. Jednak jeśli z zebranego w sprawie materiału procesowego wynika, że wymienienie stron w pozwie zawiera omyłkę, to sąd wydając wyrok nie może powtórzyć tego błędu, ale ma obowiązek wyjaśni wątpliwości lub wymienić strony z rzeczywistym stanem rzeczy (orzeczenie Sądu Najwyższego z 10 października 1961 r., sygn. IV CZ 90/61).

Wyjściem z sytuacji jest ponowne wytoczenie procesu z właściwym podaniem danych osobowych stron.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika