Sprostowanie omyłek rachunkowych
Pytanie:
"Uzasadnienie postanowienia o podział majątku posiada błędne wyliczenia rachunkowe. Czy zarzut w sprawie błędnych wyliczeń rachunkowych unieważnia całe postanowienie czy tylko części wskazanych w zarzucie błędów? "
Odpowiedź prawnika: Sprostowanie omyłek rachunkowych
Na takie przypadki ustawodawca przewidział procedurę sprostowania błędów rachunkowych określone w art. 350 kpc. Przepis ten znajdzie oczywiście odpowiednie zastosowanie do postępowania nieprocesowego.
Art. 350 kpc stanowi, że sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Wniosek o sprostowanie może także złożyć strona (interwenient uboczny, prokurator, organizacja społeczna, inspektor pracy, rzecznik konsumentów). Wniosek taki wymaga rozpoznania i w razie nieuwzględnienia podlega oddaleniu.
Omyłka w rachunku może powstać np. przy zliczaniu wysokości łącznie dochodzonych roszczeń lub elementów poszczególnych ich pozycji. Błąd rachunkowy jest błędem popełnionym w działaniach arytmetycznych (postanowienie Sądu Najwyższego z 21 czerwca 1967 r.).
Ustalenie błędu w rachunku może wymagać sprawdzania rachunków powołanych w uzasadnieniu i w jego rezultacie sprostowania sumy podanej w sentencji (por. orz. SN z 30 sierpnia 1972 r., I PZ 40/70, LexPolonica nr 322570 z glosą W. Siedleckiego, NP 1973, nr 3, s. 443; por. też J. Krajewski, Glosa do orz. SN z 30 sierpnia 1972 r., I PZ 40/70, LexPolonica nr 322570, OSPiKA 1973, nr 7-8, s. 334 i n.)
Samo postanowienie o sprostowaniu omyłek rachunkowych nie może prowadzić do merytorycznej zmiany orzeczenia, ale twierdzenia, jakoby miałoby to wpływać na unieważnienie postanowienia nie jest uzasadnione.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?