Poświadczenie zgodności z orginałem
Pytanie:
"Na jakiej podstawie prawnej adwokaci i radcowie prawni są uprawnieni do poświadczania zgodności z oryginałem kopii dokumentów składanych jako załączniki pozwów czy pism procesowych? W jaki sposób powinna poświadczać kopie dokumentów strona występująca bez adwokata czy radcy prawnego?"
Odpowiedź prawnika: Poświadczenie zgodności z orginałem
Jak rozumiemy pytający ma na myśli postępowanie przed sądem cywilnym. Zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) jeżeli strona powołuje się na dokument to na żądanie strony przeciwnej należy dostarczyć ten dokument w oryginale. Z kolei zgodnie z § 2. art. 129 k.p.c. Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Zatem na podstawie art. 129 § 2 k.p.c. występujący w sprawie adwokat lub radca prawny może poświadczyć za zgodność z oryginałem składane odpisy dokumentów. Takie poświadczenie ma charakter dokumentu urzędowego (por. art. 129 § 3 k.p.c.). Jeżeli strona występuje bez profesjonalnego pełnomocnika to odpisy składanych pism powinien potwierdzić za zgodność z oryginałem notariusz.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?