Pouczenie o środku zaskarżenia od wyroku

Pytanie:

"Sprawa o rozwód - sąd wysłał wyrok z uzasadnieniem na moje pismo. Niestety, pomimo że występuję bez adwokata nie zostałem pouczony o terminie wniesienia apelacji, jak też gdzie się ją wnosi. Czy sąd ma obowiązek pouczenia? Jak potraktować wyroki sądowe (pierwszej instancji) gdzie np. wskutek zaniedbania nie udzielono pouczenia? Na jakiej podstawie prawnej można wznowić takie sprawy? Czy nie zostało naruszone konstytucyjne prawo do obrony? "

Odpowiedź prawnika: Pouczenie o środku zaskarżenia od wyroku

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pouczenia o sposobie i terminie wniesienia środka zaskarżenia sąd udziela stronie działającej bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego, obecnej przy ogłoszeniu wyroku.  

Natomiast uzasadnienie powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. Wydaje się więc, iż działanie sądu nie naruszało przepisów prawa.

Pouczenie o środku zaskarżenia  obowiązuje sąd w przypadku, gdy wydaje on na posiedzeniu niejawnym postanowienie. Sąd doręcza je co do zasady  z urzędu obu stronom, a gdy stronie przysługuje środek zaskarżenia, postanowienie doręcza z uzasadnieniem. Doręczając takie postanowienie sąd ma obowiązek pouczyć stronę występującą w sprawie bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika