Powstanie obowiązku podatkowego w WDT

Pytanie:

"Kiedy powstaje obowiązek podatkowy (VAT) u wystawcy faktury WDT (sprzedaż towaru) w następującej sytuacji: fakturę wystawiliśmy 21.10.2005; datą potwierdzenia odbioru faktury i towaru na osobnym dokumencie jest 25.10.2005; list przewozowy został wystawiony 22.10.2005, lecz brakuje potwierdzenia jego odbioru (transport: własnością i kosztem odbiorcy towaru). Wszystkie dokumenty opatrzone zostały przez nas datownikiem - wpłynęło dnia 29 listopada 2005."

Odpowiedź prawnika: Powstanie obowiązku podatkowego w WDT

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Jeśli jednak przed upływem powyższego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 2 ustawy o VAT).

Zatem wystawienie przez podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów faktury dokumentującej tę transakcję skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w momencie wystawienia tej faktury (jeśli zatem fakturę wystawiono np. 21.10.2005 r., obowiązek podatkowy powstanie w tym właśnie dniu).

Powstanie obowiązku podatkowego powoduje, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów powinna być wykazana w deklaracji składanej za miesiąc powstania obowiązku podatkowego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika