Pozwolenia na budowę dla dwóch działek

Pytanie:

"Osoba prawna jest użytkownikiem wieczystym dwóch graniczących ze sobą nieruchomości gruntowych - dwóch działek. Na dwóch działkach chce wybudować jeden budynek produkcyjny. Czy pozwolenie na budowę jest wydawane dla nieruchomości gruntowej czy działki - jaka jest podstawa prawna tej regulacji? "

Odpowiedź prawnika: Pozwolenia na budowę dla dwóch działek

Uzyskanie pozwolenia na budowę wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, wymaganego przepisami o ochronie środowiska oraz uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów (art. 32 ust. 1 ustawy prawo budowlane). Pozwolenie wydawane jest temu, kto złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ustawa prawo budowlane wymienia także obligatoryjne dokumenty jakie winny być załączone do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę (art. 33 ustawy prawo budowlane).

Jednym z załączników do wniosku są cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi. Projekt musi być zgodny z warunkami technicznymi usytuowania budynków i budowli (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Rozporządzenie ustala natomiast warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej (w przepisach jest więc mowa o działkach budowlanych, nie nieruchomościach) oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę. W związku z tym, że § 2 Rozporządzenia reguluje bardzo sztywno odległość usytuowania budynków od granic działki sąsiedniej, można byłoby domniemywać, iż nie ma możliwości usytuowania budynku na granicy działek. Jednakże w zakresie tym przewidziana jest możliwość modyfikacji wskazanych wymagań. Aby wybudować budynek na granicy działki konieczne jest uzyskanie odstępstwa od warunków technicznych.

Możliwość uzyskania odstępstwa przewiduje przepis art. 9 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z powyższym przepisem, w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych. Właściwy organ (organ administracji architektoniczno-budowlanej), po uzyskaniu upoważnienia ministra (ministra uprawnionego do stanowienia odpowiednich przepisów techniczno-budowlanych), który ustanowił przepisy techniczno-budowlane, w drodze postanowienia, udziela bądź odmawia zgody na odstępstwo.  

Wniosek do ministra, w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo właściwy organ składa przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Wniosek powinien zawierać:

  1. charakterystykę obiektu oraz, w miarę potrzeby, projekt zagospodarowania działki lub terenu, a jeżeli odstępstwo mogłoby mieć wpływ na środowisko lub nieruchomości sąsiednie - również projekty zagospodarowania tych nieruchomości, z uwzględnieniem istniejącej i projektowanej zabudowy; 

  2. szczegółowe uzasadnienie konieczności wprowadzenia odstępstwa; 

  3. propozycje rozwiązań zamiennych; 

  4. pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków oraz innych obiektów budowlanych usytuowanych na obszarach objętych ochroną konserwatorską; 

  5. w zależności od potrzeb - pozytywną opinię innych zainteresowanych organów.

Jak więc wynika z powyższego, możliwe jest usytuowanie budynku na granicy działek budowlanych, konieczne jest jednak uzyskanie odstępstwa od warunków technicznych.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika