Pozwolenie na budowę kotłowni
Pytanie:
"Zamierzamy postawić kotłownię składającą się dwóch kontenerów, w których w jednym znajdować się będzie kocioł parowy, a w drugim zbiornik na olej opałowy. Kontenery nie będą stale związane z gruntem z możliwością przeniesienia ich w dowolnym czasie w inne miejsce bez przeprowadzania robót budowlanych. Czy w związku z tym będziemy zobowiązani do uzyskania pozwolenia na budowę w celu postawienia kotłowni? Czy są jakieś inne wymogi formalno-prawne związane z postawieniem takiej kotłowni?"
Odpowiedź prawnika: Pozwolenie na budowę kotłowni
Prowadzenie robót budowlanych, czyli m.in. budowa obiektu budowlanego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wyjątki od tej zasady zawiera art. 29 p.b., który określa zamknięty katalog obiektów, których budowa nie wymaga decyzji, ale jedynie zgłoszenia robót budowlanych. Tymczasowych obiektów budowlanych dotyczą pkt 12 i pkt 25 w art. 29 ust. 1 p.b. Pierwszy z wymienionych przepisów zwalnia z obowiązku uzyskania decyzji o budowę tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska Z kolei drugi z wymienionych przepisów mówi o tymczasowych obiektach budowlanych, stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel.
Należy z tego wnosić, że pozostałe tymczasowe obiekty budowlane muszą być budowane na ogólnych zasadach, czyli niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?